Öğrenciler DTCF’deki ülkücü saldırısına karşı yürüdü

  • 19:56 15 Ekim 2019
  • Güncel
ANKARA - Ankara Üniversitesi DTCF’de ülkücü bir grubun saldırısını protesto eden öğrenciler, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganlarıyla yürüdü.
 
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) bugün ülkücü bir grup, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik yapılan operasyonlarını bahane ederek, devrimci, demokrat, yurtsever öğrencilere saldırdı. Saldırıda bir öğrenci hafif yaralanırken, İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yaptığı görüşmeler sonrasında ülkücü grup okuldan uzaklaştırılmıştı.
 
Polisin ve üniversitedeki özel güvenliğin saldırıyı engellememesi ise görüntülere yansımıştı.
 
Akşam saatlerinde okuldan çıkan sol, sosyalist, devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler yapılan saldırıyı protesto etmek için DTCF önünde bir araya geldi. Öğrenciler, “Dil Tarih faşizme mezar olacak”, ve  “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. Burada açıklama yapan öğrenciler, “Bugün biz üniversite içerisinde dersteydik. Ülkücüler bizim derste olduğumuz saatte okula gelip, bizleri tehdit ettiler. Biz derslerimize girdik. Bundan sonra kimse Dil Tarihe ellerini kollarını sallayarak giremeyecek” dedi.
 
Öğrenciler sonrasında sloganlar eşliğinde yürümek istedi. Abdi İpekçi Parkı’na kadar yürüyen öğrencilerin önleri polis tarafından kesilerek, yürüyüş yapmaları engellendi. Polis ve öğrenciler arasında yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından protestolarını sonlandırdı.