‘Suriye’nin her karışında Kürtlerin kanı döküldü’

  • 09:16 17 Ekim 2019
  • Güncel
Nûdem Têkoşer
 
QAMİŞLO - Kendi elleri ile oğlunu toprak savunması için cepheye gönderen Tirkiye Şakir Derviş, “Suriye’nin her karışında Kürtlerin kanı döküldü. Oğlum devrimle kazandığımız hakların elimizden alınmaması için savaşıyor” dedi. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılara karşı direnenlerin anneleri, evlatlarını kendi elleriyle çatışmaların yaşandığı cephelere yolluyor. Türkiye’nin Serêkaniyê’ye saldırılarını dünyaya an be an duyuran Fırat Haber Ajansı (ANF) muhabirleri Ruken Cemal ve Ersin Çaksu’nun saldırıların en yoğun yaşandığı cepheden yaptığı röportajlardan biri HAT üyesi Şahin Xıdır Esed. Şahin’in annesi Tirkiye Şakir Derviş, oğlunu kendi elleriyle hazırlayıp Serêkaniyê’ye uğurladığını söyledi.
 
Hesêkê’de DAİŞ patlamasında evleri yıkılan Tirkiye, çocuklarını alıp Qamişlo’ya yerleşir. Tirkiye, 63 yaşında.  7 çocuğu var. Eli yüreğinde Serêkaniyê’den gelecek haberleri takip ediyor. Tırkiye, 24 yaşındaki oğlu Şahin Xıdır Esed, Kuzey ve Doğu Suriye halkının güvenliği ve DAİŞ çetelerine karşı operasyonlarla adını duyuran Rojava Anti-terör Güçleri (HAT) üyesi. Şahin, Türkiye’nin günlerdir havadan ve karadan en ağır silahlarla saldırdığı Serêkaniyê’de. Annesi Tirkiye ile saldırıların başladığı 9 Ekim günü ellerini öperek cepheye doğru yola çıkar. Şahin, şuan en ön cephede.
 
‘Bir kez daha çeteleri yeneceğiz’
 
Cepheye gittiğinden beri ilk kez oğlunu ANF’ye verdiği röportajda görüntüleriyle izledi. Defalarca izlemeye doyamadığı oğlunun görüntüsünü, başı dik ve onurlu bir şekilde bütün akraba ve komşularıyla paylaştı. Anne Tirkiye, oğlunun Serêkaniyê’den önce de DAİŞ’e karşı Baxoz Hamlesinde savaştığını ve oradan büyük bir zaferle çıktığını belirtti. Şeddadê, Dêre Zor, Minbic başta olmak üzere birçok yerde DAİŞ’in uyuyan hücrelerine karşı defalarca başarılı operasyonlar düzenlediğini dile getiren Tirkiye, oğlu Şahin’in Türkiye’nin ve onlara bağlı gruplara karşı girdikleri direnişten de başarıyla çıkacağına inandığını ifade etti.
 
‘Binlerce evladımızın kanı döküldü’
 
Sadece Türkiye’nin değil, ABD, Rusya, İran ve Suriye’nin, Kürtlere karşı ortaklaştığını dile getiren Anne Tirkiye, Kürtlerin hak sahibi olmasını istemeyen tüm güçlerin birleştiğine dikkat çekti. Kürtlerin kazanacağına hatta şimdiden kazandığını söyleyen Tirkiye, topraklarını savunmak ve korumak için Kürt annelerin yıllardır binlerce evlatlarını yitirdiğini ifade etti.
 
‘Oğlum kazanımlarımız için direnişte’
 
Tirkiye, şöyle konuştu: “Daha fazla annelerin yüreği yanmasın. Oğlum devrimle kazandığımız hakların elimizden alınmaması için savaşıyor. Oğlum son nefesine kadar bu haklı mücadeleyi verecek. Ben annesi olarak oğlumun her daim yanında olacağım.”
 
‘Suriye’yi çetelerden kurtaran Kürtler’
 
Suriye rejiminin Kürtlere artık haksızlık yapmaması gerektiğini dile getiren Tirkiye, “Kürtler Dêre Zor, Rakka, Kobanê, Minbic, Tabka, TilTemir ve Serêkaniyê’de DAİŞ ve El Nusra çetelerine karşı savaştı. Suriye rejimi bugüne kadar bu savaşlara sadece seyirci kaldı. Suriye rejimi Kürtlerin bu savaşını inkar etmemeli. Bu savaşlarda Kürtlerin verdiği şehitleri görmeli. Annelerin yanan yüreğine kulak vermeli” dedi.
 
‘Türkiye, Suriye’ye dört yüzyıl yıl kaybettirmek istiyor’
 
Yaşadığı toprakların Türkiye’nin sınırları içinde değil, Suriye’nin sınırları içinde olduğunu belirten Tirkiye, burayı öncelikle savunması gerekenin de yine Suriye rejimi olduğunu söyledi. Türkiye’nin, bu operasyonla Suriye’ye dört yüz yıl kaybettirmek istediğini dile getiren Tirkiye, amaçlarının Osmanlılar gibi buraları ele geçirmek olduğunu ifade etti.
 
‘Siyasi haklarımız tanınmalı’
 
Suriye’nin parçalanmaması için Kürtlerin binlerce evladını toprağa verdiğini söyleyen Tirkiye, bugüne kadar bir Suriye askerinin DAİŞ’e karşı savaşmadığını, Suriye’nin her karışında Kürtlerin kanının döküldüğünün altını çizdi. Suriye rejiminin Kürtlerle masaya oturması ve müzakere çağrısında bulunan Tirkiye, Suriye’nin eskisi gibi Kürtleri yok sayan siyasetini kabul etmeyeceklerini belirtti. 
 
‘Dünyanın gözü önünde çeteleri kaçırıyorlar’
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de Kürtlerin büyük bedellerle dünyanın gözü önünde yakaladığı DAİŞ’lileri Türkiye’nin cezaevinden kaçırdığını söyleyen Tirkiye, Kürtlere karşı çeteleri eğitip saldırtan Türkiye’nin kendisi olduğunu ifade etti. Dünyanın kimin terörist olduğunu, kimin olmadığını artık açıkça görmesi gerektiğini belirten Tirkiye, “Her halkın bir statü ve kimliği var. Neden Kürtlere verilmiyor?” diye sordu.