‘Hevrîn, Suriye halklarının mücadele sembolü’

  • 09:19 17 Ekim 2019
  • Siyaset
Nûdem Têkoşer
 
QAMIŞLO - Türkiye’nin saldırılarını değerlendiren Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Sözcüsü Elizabet Eysa Gewriye, Hevrîn Xelef’in mücadele çizgisini esas aldıklarını belirterek, “Amacımız Suriye topraklarının bütünlüğüdür. Biz barıştan yanayız. Kimliğimizi ve onurumuzu sonuna kadar da savunacağız” dedi.
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırıları 9’uncu gününe girdi. Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Sözcüsü Elizabet Eysa Gewriye, Türkiye’nin saldırılarına tepki gösterdi. Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunduklarını belirten Elizabet, katledilen Suriye Gelecek Partisi Sekreteri Hevrîn Xelef’in Suriye halklarının mücadele sembolü olduğunu ifade etti.
 
Türkiye tarihine dikkat çeken Elizabet, şöyle konuştu: “Bölgemize yönelik Türkiye’nin saldırıları var. Burada yaşayan bütün halklara vahşice saldırılarda bulundu. Erdoğan Suriye’yi parçalamak istiyor. Buradaki amacı da Osmanlı Devletini halkların kanı üzerinde tekrar kurmak. Tarihten günümüze Türkiye devleti katletme, soykırımdan geçirme, göç ettirme zihniyetini sürdürüyor. Halklara yönelik soykırımları geçmişte de vardı. 1915’te Süryani ve Ermenileri soykırımdan geçirdiler. Milyonlarca kişi toprağından göç etmek zorunda kaldı. Biz bu kirli tarihlerini unutmuyoruz. Türk devleti bütün insanlığın düşmanıdır.”
 
‘Demokratik ulus için mücadeleye devam edeceğiz’
 
Başta Süryaniler olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye halklarının 9 gündür topraklarındaki Türkiye’nin saldırılarına karşı verilen direnişe büyük bir inanç duyduklarını belirten Elizabet, “Rojava Devrimi Ermeni, Keldani, Süryani, Arap halkları kapsıyor. Amacımız sadece Kuzey ve Doğu Suriye’yi değil tüm Suriye topraklarını demokratikleştirmek. Bütün halklar Suriye rejiminin demokratikleşmesinde büyük bedeller verdi” dedi. Demokratik ulus projesinin doğru bir proje olduğunu dile getiren Elizabet, bu projenin hayata geçirilmesi için mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti.
 
‘Hevrîn’in mücadele kararlılığını kendimize esas alıyoruz’
 
Türkiye’nin desteklediği gruplar tarafından katledilen siyasetçi Hevrîn Xelef’in özgürlük ve onurlu yaşamın öncüsü olduğunu belirten Elizabet, tüm halkların birlikteliği için mücadele verdiğini dile getirdi. Suriye’de yaşayan halklara ve kadınlara da birlik olma çağrısı yapan Elizabet, Hevrîn’in isteği Suriye’de kalıcı barışın olduğunu söyledi. Çetelerin kadınların gücünden ve mücadelesinden korktukları için Hevrîn’i katlettiklerini vurgulayan Elizabet, “Biz de Hevrîn’in mücadele kararlılığını kendimize esas alıyoruz” diye ekledi.
 
‘Suriye ile her zaman diyalog istedik’
 
Özyönetim ilan ettikleri günden bu yana Suriye rejimiyle diyalog kurmak istediklerini dile getiren Elizabet, “Rejim bizi en başa götürmek istiyordu. Diyalog kapısını hiçbir zaman aralamadı. Halklar üzerine baskı kurmak istiyordu” dedi. Rejim ve Demokratik Suriye Güçleri (QSD) arasında yapılan bu anlaşmayı önemli bulduklarını ifade eden Elizabet, “Bu anlaşma Suriye’de yaşanan sorunların çözümü için bir adım olması gerekiyor. Amacımız Suriye topraklarının bütünlüğüdür. Biz barıştan yanayız. Kimliğimizi ve onurumuzu sonuna kadar da savunacağız. Suriye işgalini de ortak mücadeleyle yenebiliriz" şeklinde konuştu.