Foza Yûsif ateşkesi değerlendirdi: Ortak direniş sonuçsuz kalmadı

  • 09:01 18 Ekim 2019
  • Siyaset
Nûdem Têkoşer
 
QAMİŞLO - ABD ve Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonrası QSD’nin de kabul etmesi ile Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılar için ateşkes ilan edilirken, TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yûsif, “Türkiye ateşkes ilan etmeye mecbur kaldı. Amerika da bu baskılardan böyle bir süreci başlatmak zorunda kaldı. Direniş olursa sonuçsuz kalmayacağı, bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi. 
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına yönelik 9 Ekim’de başlattığı saldırıların 9’uncu gününde ABD ile Türkiye arasında gerçekleşen görüşmeden sonra ilan edilen “ateşkesi” TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yûsif, ajansımıza değerlendirdi.
 
Halkın topraklarını terk etmeyerek direniş sergilemesi ve dünyanın tepkileri üzerine ilan edilen beş günlük ateşkes sadece Serêkaniyê ve Girê Sipî’yi kapsıyor. 
 
‘Direnişimiz sonucunda ateşkese mecbur kaldılar’
 
Dün gece yürürlüğe giren anlaşmayı değerlendiren Foza, Türkiye’yi ateşkese mecbur bırakan ortak direnişin bir sonucu olduğuna dikkat çekti. “Öncelikle savaşı ve kanı durdurmak için, halkımıza yönelik soykırımı durdurmak için ateşkes olması önemlidir, olumludur” diyen Foza, şöyle konuştu: “Yapılan anlaşmaların ve müzakerelerin basına yansıtıldığı gibi çok hassas ve çok ciddi boyutları var. Bunların tek tek tartışılması gerekiyor.”  
 
‘Özerk Yönetim 13 maddeyi tartışacak’
 
13 maddelik anlaşmanın içeriğine ve kapsamına yönelik ciddi tartışmalar yürütmeye ihtiyaç duyduklarını söyleyen Foza, “Tartışmalarımızdan sonra bir karara varmak lazım. Sonuçta Amerika ve Türkiye tarafından bir mutabakata varılmış olsa da diğer muhatap da Demokratik Özerk Yönetim ve QSD’dir. Bu tartışmalar maddeler her iki güç tarafından kabul edilmezse ateşkes geçersiz olur. Bu nedenle var olan maddeleri iyi anlamak ve iyi tartışmak ona göre karara bağlamak bizim açımızdan hayati bir durum” dedi.
  
‘Ateşkes hassas bir süreç’
 
Bazı kırmızı çizgilerinin olduğuna işaret eden Foza, “O da garantisiz ve hiçbir ölçüsü olmayan aynı zamanda kendimizi savunma halklarımızı, güvenliğimiz için garanti olmazsa bu anlaşma hiçbir şekilde kabul edilemez. Çünkü biz zaten kendi özgürlüğümüz için bu kadar mücadele verdik. Türkiye, fiziki soykırım dışında, kültürel soykırımlardan geçirmeyi düşünüyorsa kabul edemeyiz. Bu nedenle aceleye getirmeden, beş günlük bir ateşkestir. Bu ateşkese ne kadar sadık kalınacağı da tartışma konusu. Var olan bilgilere göre ateşkes ilan edildikten sonra Serêkaniyê’de Türkiye’den doğru bir savaş başlatıldı. Bu süreci bütünlüklü izlemek lazım. Ona göre karar vermek lazım” diyerek başlayan beş günlük ateşkes sürecinin hassasiyetine dikkat çekti. 
 
‘Ortak direniş sonuçsuz kalmadı’
 
Türkiye’nin direnişleri karşısında ateşkese mecbur kaldığını vurgulayan Foza, “Şu an bütün dünya bizi konuşuyorsa ve bütün dünyanın gündemi Rojava ve Kuzey-Doğu Suriye olmuşsa tabi, bu kesinlikle şehitlerimizin, gazilerimizin, özgürlük savaşçıları ve halkımızın direnişinin bir sonucudur. Bu mutabakat baskılar olduğu için dünya kamuoyu, Kürdistan halkı, buradaki direnişten dolayı böyle bir sonuç ortaya çıktı. Türkiye ateşkes ilan etmeye mecbur kaldı. Amerika’da bu baskılardan böyle bir süreci başlatmak zorunda kaldı. Bu da çok anlamlıdır. Direniş olursa sonuçsuz kalmayacağı, bir kez daha ortaya çıkmıştır” diye belirtti.  
 
QSD: Anlaşma yürürlüğe girdi
 
QSD Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Türkiye ve ABD’nin arasında varılan ateşkesin Girê Spî ve Serêkaniyê arasındaki bölgeyi kapsadığı ve bu anlaşmanın 17 Ekim saat 22.00’den itibaren yürürlüğe girdiğine dikkat çekmişti.
 
Özerk Yönetim bugün toplanıyor
 
Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi’nin bugün 13 maddelik 5 günlük ateşkes için toplanması bekleniyor.