İHA Muhabiri gözaltına aldırdı: Yasımızı tutmamıza bile izin vermediler

  • 09:02 18 Ekim 2019
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin’de 11 Ekim’de yaşanan patlama sonrası, "YPG'nin yaptığını kabul etmiyorlar" diyen İHA muhabirinin şikayeti üzerine gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan yurttaşlar, “Kaybettiklerimizin yasını tutmamıza bile izin vermeden, suçsuz yere gözaltına alındık” dedi.
 
Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Yenituran Mahallesi'nde, 11 Ekim tarihinde sokağa havan mermisi düşmesi sonrası olay yerine giden İhlas Haber Ajansı (İHA) Muhabiri Beril Çuhadaroğlu Solmuşgül, havan mermilerinin YPG’nin attığını söylemesini beklediği yurttaşların tepkisi ile karşılaşmıştı. Kendisine tepki gösteren yurttaşları "terör sevicileri" olarak nitelendiren Beril Solmuşgül'ün, “YPG’nin yaptığını kabul etmiyorlar. Neyse çıkalım buradan” şeklinde ifadeleri de servis edilen görüntülere yansımıştı. Beril Solmuşgül’ün sonradan yaptığı şikayet üzerine, Nusaybin’de öğretmenler S.İ., H.B. ile M.A. ve F.A. gözaltına alınmıştı.
 
Öğretmenler geçici olarak açığa alındı
 
Gözaltına alınan 4 isim önceki gün adli kontrol şartı ve yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı. Öğretmenler S.İ. ve H.B. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Nusaybin Kaymakamlığı’nın verdiği "olur ile geçici olarak açığa alındı. Öğretmenlerin “basına yansıyan görüntüler” gerekçe gösterilerek, açığa alındığı öğrenildi. Yaşadıklarından ve halen memur olmalarından dolayı öğretmenler basına herhangi bir açıklama yapmayacaklarını belirtti.
 
‘Türk basınının halini özetledi’
 
İsimlerinin açık yazılmasını istemeyen diğer yurttaşlar ise, medyanın açıktan bir saldırısı ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, yaşadıklarının Türk basınının halini özetler nitelikte olduğunu ifade etti. Kendilerinin yaşanan patlamada yakınlarının yaralandığını ve yine yaşamını yitirenler arasında da yakınlarının olduğunu aktaran yurttaşlar, “Biz kaybettiklerimizin, yaralılarımızın derdine düşmüşken başımıza bunlar geldi. Telefonu yere düşmüştü, gasp edildiğini söyleyip durdu. Gözaltında bize propaganda suçlaması yöneltildi. Hiç telefonun gasp edilmesinden bahsedilmedi. Biz herkesin o anki psikolojimizi anlamasını beklerdik, ama bunu anlamak yerine bizi gözaltına aldırdılar” ifadelerini kullandı.
 
‘Medya görmekten korkar olduk’
 
“Kaybettiklerimizin yasını tutmamıza bile izin vermeden, suçsuz yere gözaltına alındık” diyen yurttaşlar, “Türk medyasının gerçek yüzünü bir kez daha gördük. Biz bu roketlerin, havanların nereden geldiğini bilmiyoruz. Neye inanalım? Nereden geldiğini tespit etmek bizim görevimiz midir? Tespit etmesi gereken devlet değil mi? Biz nasıl propaganda yapmış oluyoruz? Biz sadece kaybettiğimiz, ölen insanlarımızın derdindeydik. O an başka bir şey düşünecek halimiz yoktu. Ama başımıza bunlar geldi. Artık medya görmekten korkar olduk. Kime güveneceğiz bilemez olduk” tepkisinde bulundu.