Ekonomik kriz daha da derinleşti: Bizden aldıklarını silaha yatırıyorlar

  • 09:15 18 Ekim 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Son 3 yıldır derin bir ekonomik kriz içinde olan Türkiye’de halk artık en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadıklarını belirtirken, “Bizden aldığını silaha veriyor o silahlarla da bizi vuruyor” diyerek tepkisini dile getirdi. 
 
Türkiye’deki mevcut ekonomik kriz, ,enerjiye ve gıda maddelerine gelen üst üste zamlarla kendisini daha da hissettirirken, halk en temel ihtiyaçlarını dahi almakta güçlük çektiğini dile getiriyor. Krizin yansımasının en belirgin olduğu pazar alışverişinde bugüne kadar mikrofon uzatarak durumlarını sorduğumuz kadınlar, her defasında kötüye gittiğini anlattı. Şu anda da Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyon, halkın cebindeki parayı daha da eritiyor. 
 
Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Sürmeli Mahallesi sakinleri ve esnafı, “Bizden aldığını topa tanka veriyorlar o silahlar da bizi vuruyor” diyerek tepki gösterdi. 
 
‘Dükkânı siftahsız kapatıyorum’
 
5 yıldır esnaf olan Aysel Aslan, son 2 yıldır işlerin kötüye gittiğini, dükkân kirasını dahi çıkaramadığını söyleyerek, evin ihtiyaçlarını karşılayamadığını aktardı. Bazı günler dükkânı siftahsız kapattığını belirten Aysel, “Evimize yiyecek ekmek götüremiyoruz artık. Bu savaş politikaları devam ettikçe ekonomik kriz derinleşecek. Savaşın durdurulmasını ve ekonomik krize çözüm bulunmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Halkın vergisiyle silah alıyorlar’ 
 
Hükümetin halkın vergisiyle silah aldığını belirten Zerife Özdemir, savaş politikalarının ekonomik krizi içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini ifade etti. Zarife, “İktidar bizden aldığını topa tanka veriyor ve o silahlarla bizi vuruyor. Bunları yapacağına yaşlılara, fakir fukaraya yardım etsin. Yeter artık barış gelsin. Bu zulme bir son versin. Artık açlığa, susuzluğa da razıyız yeter ki bu kan, bu savaş dursun. Çocuklar, kadınlar, gencecik canlar ölmesin” dedi.
 
’70 TL’ye aldığımı şimdi 110 TL’ye alıyorum’ 
 
Tandır ekmeği pişirerek geçimini sağlayan Basra Hazır, daha önce bir torba unu 70 TL’ye alırken şimdi 110 TL’ye, bir ton odunu ise 700 TL’ye aldığını dile getirdi. Basra, ekonomik krizden kaynaklı halkın alış veriş yapamadığını, bu nedenle günde sadece bir torba un kullandığını ve kazanç sağlayamadığı için giderlerini karşılayamadığını söyledi. TSK’nin Suriye’ye yönelik saldırılarına da değinen Basra şu sözleri kullandı: “Bu saldırılar bizi çok üzüyor. Suriye’de hayatını kaybedenler kadınlar, çocuklar ve yaşlılardır. Savaşın durdurulmasını, barışın ve huzurun sağlanmasını diliyoruz. ‘’ 
 
‘Ne yapalım, nereden getirelim?’
 
İsmini vermek istemeyen bir yurttaş ise, 23 Ekim 2011 depreminde evinin yıkılmasından dolayı TOKİ’lere yerleştiğini ancak ödemelerin faizli olduğunu, masraflarını karşılayamadığını söyledi. Ekonomik kriz ve zamlardan kaynaklı kira, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödemekte güçlük çektiğini ifade eden yurttaş,  “Ağzımızdaki lokmadan vazgeçip ancak kira, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını yatırabiliyoruz. Ne yapalım, nereden getirelim?” diye sordu. 
 
‘Krizin etkisi savaşla büyüyecek’
 
Hatun Yiğit ise, krizin etkisinin daha da büyüdüğünü belirterek, sabahtan akşama kadar neredeyse para kazanamadığını ifade etti. Suriye’deki saldırıların krizin etkisini arttıracağını, aynı zamanda bölgedeki halkı da mağdur edeceğini vurgulayan Hatun, “Suriye’nin kuzey ve doğusuna yönelik başlatılan saldırılar bir işgaldir. Halkı katlettiler ve kış mevsiminin başında göçe mecbur bıraktılar” dedi.