Ebru Günay: Kürtlere kazandıracak olan Kürt ulusal birliğidir

  • 09:18 18 Ekim 2019
  • Güncel
MARDİN - Kuzey ve Doğu Suriye'ye karşı başlatılan savaşı değerlendiren HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, "Bu coğrafyada çözüm sayın Öcalan'la mümkündür" diyerek, Kürtlere kazandıracak olanın Kürt ulusal birliği olduğunu vurguladı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebru Günay, Kuzey ve Doğu Suriye'ye karşı 10'uncu gününü geride bırakan ve birçok sivilin yaşamına mal olan saldırı hakkında değerlendirmelerde bulundu. AKP'nin iç politika ve uluslararası alanda sıkıştığını, bu durumdan kaynaklı operasyonu bir çıkış yolu olarak gördüğüne dikkat çeken Ebru, Kürtlerin ittifak yoluyla bu durumu kazanıma dönüştürebileceğine işaret etti. 
 
‘Barış ve huzur getirecek bir projeye sahip değil’
 
AKP'nin savaş ve çatışmadan beslenen bir parti olduğunu kaydeden Ebru, "Topluma barış, huzur ve refahı getirecek toplumsal bir projeye sahip değil. 2002 yılından bu yana iktidar. Kendisini tekrar eden, üretmeyen ve sadece dar iktidar bloğunu koruyacak bir parti durumunda. Sadece savaş üzerinden kendisini koruyabiliyor. Bu da AKP hükümetinin bu ülkeye yönetebilecek basireti olmadığını gösteriyor” yorumunda bulundu. 
 
‘Kürtlerin tepkisini minimuma düşürme hamlesi’
 
Bu saldırıların Kürtlere karşı başlatıldığını kaydeden Ebru, AKP’li yetkililer tarafından sık sık dillendirilen "Kürtlerle bir sorunumuz yok" açıklamasına ise, "Yapılan zorbalığın yarattığı iç ve dış kamuoyunun baskısını kırmak ve Kürtlerin tepkisini minimuma düşürme hamlesi" şeklinde değerlendirdi.  
 
'Çözüm sayın öcalan ile mümkündür'
 
Yaşanan çatışmalı sürecin sonlandırılması için PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın rolü üzerinde de duran Ebru, Abdullah Öcalan’ın "derin bir toplumsal uzlaşma", “demokratik siyaset” ve ”Türkiye'nin ve bölgenin sorunlarının fiziki şiddet araçlarıyla çözülemeyeceği” mesajlarını hatırlattı. Tüm olumsuzluklara ve saldırılara rağmen Abdullah Öcalan’ın barışçıl hattını koruduğunun altını çizen Ebru, “Bu coğrafyada bir çözüm gelişecekse, bu sayın Öcalan ile mümkündür” diye vurguladı.  
 
‘AKP savaşı tercih etti’
 
Abdullah Öcalan’ın sorunların çözümü yönünde yaptığı çağrıları "büyük bir fırsat" şeklinde nitelendiren Ebru, ancak AKP’nin “savaşı” tercih ettiğini ifade etti. Günay, "Bu tarihi bir adımdı. Sayın Öcalan barış kararlığını gösterirken ve bu konuda asla taviz vermezken, maalesef AKP hükümeti ve devlette barışta ısrar eden bir lider yok. Ne de böyle bir akıl var" dedi.  
 
‘Dünya AKP’nin savaş politikalarını kabul etmiyor’
 
CHP ve İYİ Parti'nin de sürdürdüğü politikalarla AKP iktidarına çanak tuttuğuna değinen Ebru, “AKP’nin Kürt düşmanlığı ve döktüğü Kürt kanında rolleri var. AKP hükümeti artık daha fazla bu toplumu savaş ile idare edemez. Dünya artık AKP’nin savaş politikalarını kabul etmiyor. AKP’nin savaş suçlarına ortak olmak istemiyor. Uluslararası tepkinin temelinde de bunlar yatıyor” şeklinde konuştu. 
 
Ebru, son olarak saldırıları püskürtecek ve Kürtlere kazandıracak politikanın Kürtler arasında sağlanacak ulusal birlikten geçtiğini söyledi.