Gerçeği görün ve vicdanlı davranın: Bombalar sivillerin üzerine düşüyor

  • 09:01 19 Ekim 2019
  • Güncel
Melike Aydın
 
İZMİR - Foça Barış Kadınları kurucularından Filiz Kardem, “terör” söylemlerine ya da basında çıkan yanıltıcı haberlere göre değil gerçeği görerek herkesin tepki göstermesi gerektiğini söyleyerek, “Bombaların belli noktalara değil sivillere gideceğini bilmeliler. Hiçbir zaman bomba savaşacakları mevzilere yönelmez. Oraya düştüğü an çok kişi etkilenir” dedi. 
 
AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla Meclis’ten geçen tezkerenin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 9 Ekim’de başlattığı operasyonda 8 günün ardından “ateşkes” ilan edildi. Operasyonun aralıksız sürdüğü 9 gün boyunca Kürtler, Araplar, Ermeniler ve Suriye halkları topraklarını savundu, savunmaya devam ediyor. Operasyona karşı Türkiye’deki halklar da tepkilerini yükseltirken, birçok kentte ise, HDP’nin de aralarında olduğu siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin açıklama basın toplantısı ve benzeri eylemlerine valiliklerin yasak kararı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Öte yandan önceki gün Türkiye’ye gelen ABD’li heyet ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve bakanların yaptığı toplantı sonucunda Kuzey ve Doğu Suriye’de 5 günlük bir ateşkes anlaşması yapıldığı açıklandı. 
 
İzmir’in Foça ilçesinde yaşayan kadınların oluşturduğu Foça Barış Kadınları da saldırılara karşı tepkilerini dile getirdi. 
 
‘Terör diyorlar oradaki halkı hiç gündeme getirmiyorlar’ 
 
Foça Barış Kadınları kurucularından Kısmet Filiz Kardam, çözüm için bölge devletlerinin ve bölge insanlarının bir araya gelerek masada çözüm bulmaları gerektiğine dikkat çekti. Saldırıların hiçbir çözüm getirmeyeceğini vurgulayan Filiz, “Hiçbir sorun ülkelere, topraklara girerek ve oralarda maceralara atılarak çözülmez. Tam tersi daha komplike hale gelebilir. ‘Terör’ gibi söylemler öne çıkarılıyor sürekli. Oysa oradaki yaşamlar, halklar ve insanların yıllardır sahip oldukları topraklarda yaşamını huzur içinde geçirmeleri gündeme getirilemiyor. Onun için biz savaşla çözülecek bir sorun olmadığını ve barışçıl yoldan masa başında oturarak ilgili tüm ülkelerin, bölge ülkeleri ve bölge insanlarının bir araya gelerek konuşarak çözebileceğini biliyoruz” dedi. 
 
‘Kadınlar çatışmadan değil barıştan yana’
 
Suriye’ye operasyon düzenlemenin nedenlerinden birinin de mültecilerin oluşturulacak “güvenli bölgeye” götürülmesi planı olduğunu hatırlatan Filiz, savaşın yeni göçlere neden olacağını belirtti. Filiz, “Kadınlar gündelik yaşamı daha çok düzenleyen insanlardır. Dolayısıyla çocuklarını korumak için yola çıkarlar ve savaşlarda en büyük sıkıntıyı kadınlar ve çocuklar çeker. Çünkü biliyoruz tecavüze uğrayan, yerinden edilen, çeşitli biçimlerde şiddete uğrayan ve gündelik hayatı götürmesi bir şekilde zorlanan kadınlar olacaktır. Çünkü erkekler cepheye gidebilir. Kadınlar çatışmadan değil barıştan yanadır” ifadelerini kullandı. 
 
‘Araştırın ve vicdanlı davranın’ 
 
Yurttaşlara özellikle de kadınlara basında çıkan yanıltıcı haberlerden bilgi edinmek yerine, farklı kaynaklardan gerçeği öğrenme çağrısı yapan Filiz, “Bölge tarihini araştırsınlar ve oradan atılan bombaların belli noktalara değil oradaki sivillere gideceğini bilmeliler” diye vurguladı. Filiz, atılan bombalardan sadece savaşanları etkilemediğini söyleyerek, “Oraya düştüğü an çok kişi etkilenir. Hep nesnel olarak tarihi öğrenerek ve vicdanıyla davransınlar” diyerek kadınlara nesnel tarih okumaları önerisinde bulundu.
 
CHP’ye eleştiri
 
Foça Barış Kadınları’ndan Zarife Kılıç ise “sosyal demokrat” olduğunu iddia eden Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) tezkereye “evet” demesine tepki gösterdi. Zarife, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tezkere oylamasında “İçimiz yana yana evet diyoruz” söylemini eleştirdi.