Şebnem Korur Fincancı: Giysiler mutlaka kimyasal incelemeye tabi tutulmalı

  • 09:08 19 Ekim 2019
  • Güncel
Gülşen Koçuk
 
HABER MERKEZİ - Türkiye’nin Serêkaniyê’ye dönük saldırılarında kimyasal silah kullanıldığına dönük iddiaları değerlendiren Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, “Bu konuda etkili bir soruşturma yapılmalı, deliller toplanmalı. Giysiler mutlaka kimyasal incelemeye tabi tutulmalı” dedi.
 
Türkiye’nin 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı saldırılar kapsamında 16 Ekim’de Serêkaniyê’de yasaklı silah kullanıldığı iddiaları gündemde. İki taraf arasında 17 Ekim’de ateşkes sağlanmış olsa da Türkiye’nin saldırılarını sürdürdüğü Serêkaniyê’de, saldırıdan etkilenerek vücudu yanan siviller hastanelerde tedavi altına alındı. Sivillerin birçoğunun durumunun ağır olduğu belirtiliyor. Saldırılarda kimyasal kullanılma iddialarını Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı değerlendirdi.
 
‘Deliller toplanmalı’
 
Kimyasal iddialarına net bir yanıt verebilmek için yanıklardan, giysilerden örnek alınması gerektiğini ifade eden Şebnem, sadece görüntüler ile kesin sonuca ulaşmanın zor olduğunu kaydetti. Şebnem, “Vücut geneline bakıldığında üzerinde giysisi olan da var. Kimyasaldan çok, yüksek sıcaklık yanığı gibi duruyor. O da patlamayla ilişkili olabilir. Bir patlamaya bağlı sıcaklık ve sıcaklığa bağlı yanık olabilir. Ama bunu kesin söyleyebilmek için bu incelemelerin yapılması gerekir” dedi.
 
Şebnem, “Bu konuda etkili bir soruşturma yapılmalı, deliller toplanmalı. Giysiler mutlaka kimyasal incelemeye tabi tutulmalı ki, gerçekten yapılıp yapılmadığı ortaya konabilsin” dedi.
 
Doktorlar çağrı yapmıştı
 
Kuzey ve Doğu Suriye bölgesindeki çeşitli hastanelere kaldırılan yaralıları muayene eden doktorlar, yaralılarda daha önce hiç karşılaşmadıkları bazı bulgulara rastladıklarına dikkat çekmişti. Doktorlar bu bulguların yasaklanan silahlardan kaynaklanabileceğine işaret ederek, bunu belgelemek için daha detaylı araştırmalar yapacaklarını söylemişti. Dünya sağlık örgütlerine çağrıda bulunan doktorlar, “Uluslararası sağlık örgütleri ve doktorların buraya gelip, savaş suçunu araştırıp belgelemeleri gerekiyor” demişti. Yanıkların tedavi edilme imkanlarının yetersiz olduğunu belirten doktorlar, ayrıca acil olarak yaralananlar için yanık ünitelerine ihtiyaç olduğuna vurgu yapmıştı.