'Rojava' da direnen kadınların yanında olacağız'

  • 13:23 19 Ekim 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Türkiye'nin Kuzey-Doğu Suriye'ye yönelik saldırılarına karşı basın toplantısı yapan HDP'li Dilan Dirayet Taşdemir, "Kadınlar olarak savaşa karşıyız ve bu yüzden Rojava'da direnen kadınların yanında olacağız. Onlarla birlikte mücadelemizi yükselteceğiz" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili ve HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, partilerinin Diyarbakır il binasında Kuzey-Doğu Suriye'deki saldırılara ilişkin basın toplantısı düzenledi. AKP-MHP'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük saldırıların sürdüğünü aktaran Dilan, ne denilirse denilsin bu operasyonun "işgal" olduğunu belirtti. 
 
'AKP yaşadığı krizi savaşla manipüle etmektedir' 
 
Suriye'nin en güvenli bölge olduğunu ifade eden Dilan, hiçbir şekilde Suriye sınırından Türkiye'ye bir tehdit gelmediğinin altını çizdi. Dilan, "Biliyoruz ki AKP ülke içinde yaşadığı kaosu çıkardığı savaşla manipüle etmeye çalışmaktadır. Medyayı açtığımızda AKP'nin başarısı üzerinden bir dil kullanılmaktadır. Bu savaşla yaşanan kriz örtülmek istenmektedir. Ateşkes kararı alınsa da bunun yalan olduğu açığa çıkmıştır. Hala insanlar katledilmektedir. Gerçek bir çözümden söz etmek mümkün değildir. Gerçek anlamda bir çözüm aranıyorsa muhatap Sayın Öacal ve Suriye'dir. Sayın Öcalan bu sorunu bir haftada çözerim demiştir. Ancak AKP yıkımı ve savaşı göze almıştır" diye kaydetti. 
 
'Hevrin Ortadoğu'da karanlığa karşı aydınlığı temsil etmiştir' 
 
Dilan, son 10 gün içinde 300 bine yakın insanın topraklarını terk ettiğini, demografik yapının değişiminin amaçlandığını vurguladı. Dilan, "Mültecilik üzerinden halklar savaşa razı edilmeye çalışılıyor. Biz bir kez daha şuna tanıklık ediyoruz AKP Kürt halkı yerine katil ordusu DAİŞ'le komşuluk yapmak istiyor. AKP tek adam rejimini ülke sınırları dışında da yaşama geçirmek istiyor. Bu ittifak kurulan çetelerin suçları saymakla bitmez. En son dünyanın gözü önünde bir kadın siyasetçi olan Hevrin Xelef katledildi. Hevrin'in otopsi raporu tüm vahşeti açığa çıkarmıştır. Vücudu paramparça edilen Hevrin'in annesi bu vahşeti 'sadece çenesi sağlamdı ona dokundum' diyerek açığa çıkarmıştır. Bir kadına bu acı bilinçli yaşatılmıştır. Hevrin Ortadoğu'da karanlığa karşı aydınlığı temsil etmiştir. Her alanda bu vahşete karşı sesimizi yükseltecek ve kadın düşmanlarından hesap soracağız" dedi.
 
AKP'ye soru: Bu kattiler nereye gidecek? 
 
"Bu katiller nereye gidecek?" diye soran Dilan, AKP'nin bu soruya cevap vermesi gerektiğini ve kadınların da bunun takipçisi olacağının altını çizdi. Dilan, "Bizlere karşı bu kadar cengaver olan AKP Ankara'nın göbeğinde DAİŞ üyesi tarafından kaçırılan kadının failini bulamamıştır. Kadınlar büyük bir tehdit altındadır. Nafaka hakkını istemeyip evde oturun, çocuk bakın deniliyor. Buna karşı çıkanlara da failleri koruyarak katledilecekleri mesajı veriliyor. Şule Çet davasında kadınların mücadelesi sonucu bir intihar olmadığı cinayet olduğu açığa çıkmıştır. Kadınlar olarak savaşa karşıyız ve bu yüzden Rojava'da direnen kadınların yanında olacağız. Onlarla birlikte mücadelemizi yükselteceğiz" diye vurguladı.
 
Nusaybin'deki gözlemlerine değinen Dilan şunları kaydetti: 
 
"Nusaybin'deki 12 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Bu savaş politikaları ve Kürt düşmanı politikaları nedeniyle insanlar yaşamını yitirdi. Savaş yetmezmiş gibi psikolojik savaşta yürütülmektedir. Kendini gazeteci diye tarif eden birinin şikayeti üzerine çok sayıda yurttaşımız gözaltına alınıp görevlerinden uzaklaştırılmıştır. AKP hükü eti tüm yoğunlaşmasını Kürtlerin kazanımını nasıl yok edebilirim üzerine harcamaktadır. Bu ülkede adalet ve hukuk sistemi ortadan kaldırılmıştır.
 
3 büyük belediyelerimiz gasp edildi. Kulp, Kağızman, Nusaybin, Yüksekova belediye eşbaşkanlarımız tutuklanarak Kayyımlara atandı. Kayyım rejimiyle ülke yönetilmek isteniyor. Suç olarak 'Eşbaşkanlık' sistemimiz gösteriliyor. Eşvaikablıl suç değildir eğer bir suç var ise oda tek adam rejimidir. Trajik komik olaylar o kadar yaşanıyor ki anlatmaya gerek duymuyoruz. Vekillere alkış tutmak suç sayılmıştır. Ülke aptallaşan bir siyasetle yürütülmektedir. Aptalaşşan bu uygulamaları AKP halka dayatmaya çalışılmaktadır. Diyarbakır'a gözaltına alınan SKM üyesi arkadaşlarımız tecavüz ile tehdit edilmiştir. Bu zihniyet DAİŞ zihniyetidir."
 
AKP'nin , HDP il binası önünde oturan annelerin yaşadığı acının sorumlusu olduğunu söyleyen Dilan, "Eğer çözüm aranıyorsa çözüm il binamızın önü değildir. AKP'nin hedefi çözüm bulmak değil HDP'yi yok etme girişimidir. Bir an önce bu işgale son verilmelidir" dedi.