Cizre Belediyesi’nden kaymakamlığa keyfi yasak nedeniyle ihtar

  • 09:09 20 Ekim 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Cizre Belediyesi, Mem û Zîn Gençlik Kültür ve Sanat Festivali'nin engellenmesi nedeniyle doğan 100 bin TL'lik masrafın karşılanması için Valilik ve İlçe Kaymakamlığı'na bildirimde bulunarak, zararın karşılanmaması durumunda dava açılacağı belirtildi. 
 
Şırnak’ın Cizre İlçe Belediyesi tarafından 5-6 Ekim günlerinde yapılmak istenilen 1'inci Mem û Zîn Gençlik Kültür ve Sanat Festivali, Valilik tarafından eylem ve etkinliklere getirilen 15 günlük yasak gerekçesiyle engellenmişti. Ayrıca, Valiliğin ilan ettiği yasak kapsamına girmemesine rağmen, belediyenin kendi park ve bina bahçesinde yapmak istediği kimi etkinlikler de engellenmişti. 
 
Yasak kararı etkinlikten bir gün önce iletilmiş
 
Belediye, yasak kararının "kanuna aykırı" olduğu gerekçesiyle festival için harcadığı 100 bin TL'nin faiziyle karşılanması için Valilik ve Kaymakamlığa bildirimde bulundu. Cizre Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ'ın imzasıyla gönderilen bildirim yazısında, festival için Valilik yasağından bir gün önce mülki amirlere bildirimde bulunulduğu belirtildi. Yine, İlçe Kaymakamlığı’nın festivale izin verilmeyeceğine dair kararını etkinlikten bir gün önce belediyeye iletildiği ifade edildi. 
 
'Siyasi saikle verilen bir karar’
 
Bildirim yazısında, belediyeye ait yerler içerisinde yapılacak etkinliklerin Valiliğin yasak kapsamına girmemesine rağmen engellendiği belirtilerek, "Valilik kararında kurum ve kuruluşların kendi binalarında sayılan faaliyetleri yapabilecekleri belirtilmiştir. Kurumumuzun park alanı içerisinde yapılmak istenilen etkinliği hukuksuz bir şekilde iptal eden Cizre Kaymakamlığınca, Belediye binası içerisinde bulunan bahçe alanında yapılmak istenen etkinliğe de izin verilmemiştir. Kaymakamlığın bu tutumu siyasi bir saikle verilen bir karardır" denildi. 
 
'Zararın karşılanması zorunluluktur’
 
Bildirimde, etkinliklere getirilen yasak kararının bir gün öncesinden haber edilmesinin de belediyeyi zarara soktuğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi: "Yasağın uygulanmasından kaynaklı kurumumuz ciddi bir maddi zarara uğratmıştır. Cizre ilçesi genelinde ilgili etkinlik duyurulmuş, reklam panolarına afişleri asılmıştır. İdarenin kusur ve sorumluluğu mevcuttur. Tazminatların tahsili ve hukuki haklarımızın takibi için Kurumunuza başvurmak zorunluluğu doğmuştur. Müvekkil kurumumuzun maddi zararının yasal faiziyle birlikte karşılanması bir zorunluluktur. Maddi talebimizin tarafımıza ödenmesini, aksi takdire yasadan doğan haklarımızı kullanmak üzere idari yargıda dava açacağımızı talep ederiz."