‘Öyle bir düşmanlık ki IŞİD’le bile anlaşıyorlar’

  • 09:15 21 Ekim 2019
  • Güncel
ADANA -  Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik savaşa tepki gösteren Barış Anneleri, Kürt halkına soykırım dayatıldığını belirterek, “Öyle bir zulüm ki annelerin kucağında bebeklerin cenazeleri var. Amaçları Kürtleri kökten yok etmektir ama başaramayacaklar. Kürtler asla bitmeyecek, mücadele etmeye devam edecektir” dedi. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 9 Ekim’de başlattığı operasyonlara karşı tepkiler giderek büyüyor. Yıllarını barış için mücadeleye adayan Barış Anneleri ise savaşa karşı en önde tepki gösterenlerden. 
 
‘Öyle bir düşmanlık ki IŞİD’le anlaşıyorlar’ 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de Kürtler başta olmak üzere Arap, Ermeni, Alevi ve diğer halkların başlarına bombalar yağdırıldığını, çocukların, kadınların katledildiğini vurgulayan Barış Annesi Şemsa Bağdu, "Bu zulüm asırlardır uygulanıyor. Kürtlerin hiçbir hakka sahip olmalarını istemiyorlar. Hatta öyle bir düşmanlık ki sırf Kürtler toprak sahibi olmasın diye IŞİD gibi barbar bir çeteyi bile komşu olarak yerleştirmek istiyorlar” diye konuştu. 
 
‘Ölen senin evladın değil’ 
 
İktidarın medyayı satın aldığını ve bu savaşı meşru göstermeye çalıştıklarını söyleyen Şemsa, “Erdoğan sana sesleniyorum yetmedi mi zulmün? Nereye kadar bu Kürt düşmanlığın? Görmüyor musun Nusaybin’de, Ceylanpınar’da, Rojava’da siviller ölüyor, parçalanıyor, kaç çocuk kaç kadın öldü bunu niye sürdürüyorsun? Senin olmayan topraklarda bu vahşeti yaptığın yetmiyor mu? Bitsin bu gözyaşı, barut kokusu yeter artık yeter. Senin evladın değil tabi ölen asker ve diğer gençler niye acıyacaksın? Ben bir anneyim bir kadınım IŞİD barbarlarının bir mağduruyum, 5 yıl önce IŞİD senin ülkende benim eşimi arkasından vurarak öldürdü. O barbarları Kürt gençleri bitirmişti ama şimdi tekrar hortlatmak istiyorsunuz. Tüm büyük ülkelerinin liderlerine sesleniyorum görmüyor musunuz bu zulmü? Artık ses çıkarmanın zamanı değil mi? Niye söz konusu Kürtler olunca sağır, dilsiz oluyorsunuz" diye sordu. 
 
'Amaçları Kürtleri soykırımdan geçirmektir’ 
 
Savaşın tek nedeninin Kürtlerin kazanımı olduğunu belirten Zübeyde Karada, “Türkiye, Kürtleri kendisine düşman görüyor ve bu zulmü yapmayı kendisinde hak buluyor. Amaçları Kürtleri kökten yok etmektir ama başaramayacak. Kürtler asla bitmeyecek, haklı mücadelesi için mücadele etmeye devam edecektir. Zulüm öyle bir zulüm ki annelerin kucaklarında bebek cenazeleri, çocuk bedenleri var.  Buna nasıl bir vicdan dayanır? Erdoğan Osmanlı padişahlığını bu topraklara getirmek için bu kadar zulmediyor. Kürtleri kıyımdan geçirmek istiyor" dedi. 
 
'Bu Cumhuriyeti Kürtlerin sayesinde kurdunuz’ 
 
Naciye Akkaya ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kürtlerle birlikte kurulduğunu hatırlatarak, tepkisini şöyle dile getirdi: “Hepimizin evlatlarının bu topraklarda kanı döküldü. Ey dünya nasıl sesiz ve kör oluyorsunuz? Savaştan kazanan olmamış siz de olmayacaksınız. Bunu artık gör Türkiye ve son ver zulmüne, düşmanlığına. Acı, gözyaşına doydu artık bu ülke. ‘Savaş’ deniliyor insanlar, çocuklar öldürülüyor bazıları bunu alkışlıyor, seviniyor nasıl zihniyet bu? Kürtler kendi topraklarında diğer halklarla birlikte huzur içinde yaşamak istiyor. Bu Cumhuriyeti Kürtlerin sayesinde kurdunuz şimdi ise onlara kendi topraklarını çok görüyorsunuz.”