Kobanêli kadınlar direnişe yaptıkları yemekler ile katkı sunuyor

  • 09:18 21 Ekim 2019
  • Güncel
Dilûcan Bozî
 
KOBANÊ- Kobanê’deki kadınlar cephede direnen çocuklarına yemek yapıp moral veriyor. Direnişe yaptıkları yemekler ile katkı sunan kadınlar, “Bizler çocuklarımızın arkasındayız ve bu savaşı durduracağız” dedi.  
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük 9 Ekim’de başlattığı saldırılar 17 Ekim’de ateşkesin ilan edilmesi ile kısmen durulsa da halen birçok noktada hava saldırısı, obüs ve top atışları yapılmaya devam ediyor. Demokratik Suriye Meclisi’nin (MSD) açıkladığı verilere göre Türkiye ve ona bağlı grupların saldırılarının başladığı günden bu yana 300 bin insan yerinden oldu. Yine MSD’nin verilerine göre 22’si çocuk toplamda 235 sivil de saldırılar sonucu yaşamını yitirdi, 677 kişi ise yaralandı.   
 
Saldırıların hedefi olan kentlerden biri de Fırat bölgesi kentlerinden Kobanê oldu. Kobanê’de yaşayan kadınlar, ön cephelerde olan çocukları için yemek pişirerek direnişe katkı sunuyor. Saldırıların başlaması ile kollarını sıvayan kadınlar, çocuklarının verdiği mücadeleyi de sahipleniyor. Her gün oluşturdukları gruplar ile yemek pişiren kadınlar duygu ve düşüncelerini ajansımız ile paylaştı.    
 
‘Elimizden ne gelirse yapacağız’
 
Kadınlardan Neyma Qadir, Türkiye ve ona bağlı grupların bölgelerine yönelik saldırılarına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Biz Şehit Xebat Mahallesi’nde yaşayan kadınlar olarak bir araya geldik ve direnen çocuklarımıza yemek yapıyoruz. Çocuklarımıza arka çıkarak bu savaşı durduracağız. Bizler bu savaşa karşıyız. Erdoğan ve onun çetelerinin oyunlarını boşa çıkaracak ve biz halklar kazanacağız. Saldırıların başladığı ilk günler evlerimizde yemekler yapıp çocuklarımıza gönderiyorduk. Fakat şuan Şehit Xebat komününde hep beraber yemek yapmaya başladık. Ruhumuz ve kalbimiz çocuklarımız ile. Elimizden ne gelirse yapacağız.”
 
‘Komünal ruh ile hep beraber çalışıyoruz’
 
Eyşa Ehmed de şunları dile getirdi: “Biz anneler bir araya geldik ve cephedeki çocuklarımıza yemek yapıyoruz. Kobanêmizden vazgeçmiyoruz. YPJ/YPG’nin DAİŞ’e karşı savaşında da çocuklarımıza yine yemekler yapıyorduk. Minbic hamlesinde de yine adım adım çocuklarımız ile birlikte olduk. Komünal bir ruh ile hep beraber çalışıyoruz. Barış yanlısı olanların bu savaşa dur demesi gerekiyor.”  
 
‘Bizler Önderliğimizin fikirlerinin arkasındayız’
 
Edol Silêman ise Türkiye’nin orantısız bir şekilde bölgelerine ve sivillere saldırdığını söyleyerek, “Bugün Kobanê’deki anneler çocuklarına arka çıkıyor. Ne olursa olsun bizler toprağımızı bırakmıyoruz. Bütün uluslararası güçler Kürtlere karşı savaşıyor. Ama Kürtler bir güç sahibidir ve Erdoğan’ın ordusunu da yenecektir. Bizler Önderliğimizin fikirlerinin arkasındayız. Yaşasın onur direnişi ve başarı bizimdir” dedi.