Emine Omer: Hevrîn her yere kadın rengini verdi

  • 09:18 21 Ekim 2019
  • Güncel
Nûdem Têkoşer
 
QAMİŞLO - MSD Eşbaşkanı Emine Omer, mücadele arkadaşı Hevrîn Xelef’in bulunduğu her çalışmaya kadın rengini verdiğini belirterek, katledilme biçiminden kadın düşmanlığının net göründüğünün altını çizdi. Bölgede yaşanan saldırılara da dikkat çeken Emine, Suriye’nin demokratikleşmesi için ortak mücadelenin şart olduğunu belirtti. 
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırıları sırasında 12 Ekim günü planlanarak katledilen Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in katledilmeden önce işkence edildiği ve insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığı dış muayene raporunda da belgelenmişti. Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Emine Omer, çalışma arkadaşı Hevrîn’in Türkiye destekli gruplar tarafından neden hedef alındığını anlatarak, Türkiye saldırılarına karşı Suriye’de yaşayan halkların üzerine düşen görevleri sıraladı. 
 
‘Katledilme biçiminden kadın düşmanlığını daha net görüyoruz’
 
Hevrîn’ne ilişkin yayınlanan dış muayene raporunda vahşet kayıt altına alınmıştı. Eşbaşkan Emine, yayınlanan bu rapora ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Katledilmesi bizim için büyük bir acıydı. Katledilme biçiminden, kadın düşmanlığını daha net görebiliyoruz. Devrim içinde devrim yaptık. O da kadın devrimiydi. Kadınlar savaşta en ön cephede yerini aldı. Kadın özgürlük mücadelesi çizgisi her daim korundu. Teröre karşı özgürlüğü savundu. DAİŞ’in en büyük düşmanı kadınlar. O yüzden önce kadınları hedef aldılar. Hevrîn de siyasetçi bir kadındı. Her alanda da öncülük misyonuna sahipti.”
 
‘Çalışmalara kadın rengini verdi’
 
Hevrîn’in girdiği her çalışmada kadın rengini verdiğini belirten Emine, 2018 yılında kurulan Suriye Gelecek Partisi’nin kurucuları içinde yer aldığını ifade etti. Hevrîn’in Genel Sekreteri olduğu Suriye Gelecek Partisi’nin Suriye halklarının birliğini amaçladığını söyleyen Emine, Hevrîn’in Suriye’de halkların eşitliği ve özgürlüğü için mücadele verdiğini ve Suriye’de en zor dönemlerin öncülüğünü yürüttüğünü dile getirdi. Emine, her zaman yaptığı çalışmalar ve başarılarından dolayı Hevrîn ile gurur duyduklarını sözlerine ekledi. 
 
‘Partide öncülük misyonu üstlendi’
 
Hevrîn’in şikayet etmeden, bıkmadan, sıkılmadan çalıştığını belirten Emine, Suriye Gelecek Partisi kongresi gerçekleştiğinde partide önemli bir öncülük misyonu üstlendiğini dile getirdi. Hevrîn’in aynı zamanda Suriye Demokratik Meclisi üyesi olduğunu da hatırlatan Emine, partisinde özellikle kadınları temsil ettiğini ifade etti. Emine, Suriye Gelecek Partisi’nin bir buçuk yıldır kurulmasına rağmen Hevrîn’in emeğiyle kısa sürede başarılı bir siyaset yürüttüğünü belirtti.
 
‘Suriye rejimi hale somut adım atmış değil’
 
Bölgede yaşanan saldırı ve sonrası gelişmelere de dikkat çeken Emine, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın "Suriye'nin her yerinde Türk saldırganlığına yanıt vereceğiz" demelerine rağmen hala yeterli somut adım atmadıkları değerlendirmesinde bulundu.  “Güvenli Bölge” kurma adı altında Türkiye’nin Kuzey-Suriye’ye yönelik saldırılarına da değinen Eşbaşkan Emine, Araplara, Kürtlere, Süryanilere yönelik işlenen suçları kınadı. DAİŞ’e karşı savaşmış ve zafer kazanmış halkı kendi topraklarından göçertip, yerine DAİŞ çetelerini ve ailelerini yerleştirilmek istendiğine dikkat çeken Emine, bu planın burada yaşayan halkların soykırımı üzerinden yapılmaya çalışıldığını dile getirdi. 
 
‘DAİŞ dirilirse tüm dünya için büyük bir tehlike’
 
Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik devreye konulan planlardan birinin de DAİŞ’in diriltmek olduğunu ifade eden Emine, “DAİŞ dirilirse sadece bölge için değil tüm dünya için büyük bir tehlike yaşatacak. Türkiye’nin diğer bir önemli hedef aldığı nokta ise Demokratik Özerk sistemimiz. Özerk sistemi büyük bedellerle, gün be gün halkın büyük emekleriyle inşa ettik” diye konuştu.   
 
‘Ağır yaptırımlar devreye konulmalı’
 
Türkiye’nin komşu ülkelerinin topraklarına saldırı isteminin tarihe dayandığını belirten Emine, “Cerablus, İdlib, Efrîn’den sonra şimdi de Kuzey ve Doğru Suriye’yi hedef alıyor. 9 Ekim’den bugüne kadar Türkiye saldırıları aralıksız havadan ve karadan yaptı.  Türkiye yaptıklarından dolayı ağır yaptırımların derhal devreye konulması gerekiyor” dedi. 
 
‘Suriye’den ortak sesin yükselmesi gerekiyor’
 
Demokratik Suriye Meclisi olarak, devrimden bu yana Suriye’nin birliği ve demokratikleşmesi için rejime çağrıda bulunduklarını belirten Emine, Meclislerinin en önemli stratejisinin Suriye’de yaşanan kaosun demokratikleşmeyle sona erdirilmesi olduğunu kaydetti.  Suriye’ye yönelik planları olan Amerika, Rusya ve Türkiye’nin kaos yarattığını ve parça parça yapmaya çalıştığını ifade eden Emine, “Bizde bu devletlerin tam tersi bu toprakların halkıyız. Kaos istemiyoruz. Aksine Suriye halklarının birliğinden yanayız” diye ekledi. 
 
‘Bu planların tümünü boşa çıkarabiliriz’
 
Bütün renklerin bir arada yaşadığı, özgür bir Suriye’yi amaç edindiklerini dile getiren Emine, Suriye rejimini saldırılara karşı ortak savunmaya çağırarak şunları kaydetti: “Suriye devletine ve halklarına sesleniyorum. Gelin tüm işgal ve kaosa karşı birlikte topraklarımızı savunalım. Bu saldırılara karşı dayanışma içinde olalım. Birlik olma zamanı. Biz bin yıllardır birlikte yaşadık bu topraklarda. Birlikte yaşamaya da devam etmeliyiz. Birlik olursak bu planların tümünü boşa çıkarabiliriz. Bize yapılan saldırıyı kendilerine yapılmış olarak görmeliler. Suriye’den ortak sesimizin yükselmesi gerekiyor.”