İşte ateşkes ve UCM böyle ihlal edildi

  • 14:35 21 Ekim 2019
  • Güncel
Nûdem Têkoşer
 
QAMİŞLO - Serêkaniyê’deki Roj Hastanesi’nde bulunan yaralılar çektikleri görüntüler ile Türkiye ve ona bağlı grupların ateşkesi ve taraf olduğu Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni ihlal ettiğini belgeledi. Görüntülerde hastanenin tank ve silahlı gruplar tarafından ablukaya alınışı görülüyor.   
 
Türkiye ve ona bağlı grupların 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı saldırılar, 17 Ekim günü ABD ile yapılan anlaşma ve Demokratik Suriye güçlerinin de bunu kabul etmesi ile 5 günlük ateşkes ilan edildi. Ateşkese rağmen Türkiye ve ona bağlı grupların ateşkesi ihlal ettiğine dair haberler basında sıkça yer alsa da Türkiye tarafı ise QSD’yi ateşkesi bozmak ile suçladı. Türkiye’nin Serêkaniyê’ye yönelik günlerce devam eden saldırılarında siviller tarafından Roj Hastanesi’nde çekilen ve ateşkesin ikinci gününe ait olan görüntü ise kafalarda birçok soruya cevap veriyor. 
 
Hastane tanklar ile ablukaya alındı
 
Onlarca sivilin tedavi altına alındığı Roj Hastanesi’nin  TSK ve ona bağlı grupların tanklarla abluka altına alınışı yaralı bir sivil tarafından kaydedildi. Görüntülerde Serêkaniyê ve Girê Spî başta olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye topraklarında, Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsü’nde taraf olan Türkiye’nin, onlarca sivilin tedavi edildiği Roj Hastanesi'ni tanklarla abluka altına aldığı görülüyor. 
 
‘Silahlı gruplar hastaneye girmeye çalıştı’
 
Ateşkesin ikinci gününde çekilen görüntüde, tanklar ve yüzlerce silahlı grup üyesinin  hastanenin etrafını abluka altına alışı yer alıyor. Ateşkese rağmen sivillerin hastanede mahsur kaldığı daha önce basına yansısa da hükümet yetkilileri bu bilgiyi yalanlamış ve hastanede kimsenin engellenmediğini iddia etmişti. Görüntüleri çeken yaralılar, ateşkese rağmen Türkiye’ye bağlı grupların kendilerine saldırdığını, kendilerini savunmakta güçlük çektiklerini belirtti. Yaralıların verdiği bilgiye göre, ateşkesin ikinci gününde Toyota markalı araçlar ve tanklardan inen silahlı grubun, hastaneye sızma yapmaya çalıştı. 
 
BM çağrı yapmıştı
 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik Türkiye’nin saldırılarında sivillerin ve sivil altyapının korunması, engelsiz insani erişimin sağlanması, vetüm taraflara maksimum itidal göstermesi çağrısında bulunmasına rağmen, Türkiye’nin ve ona bağlı grupların 13 gün boyunca gerçekleştirdiği saldırılarda yüzlerce sivil katledildi ve yaralandı.
 
Türkiye 2002’den beri yürürlükte bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsü’nde (UCM) taraf olmasına rağmen, savaş suçu iddiaları ile gündeme gelmeye devam ediyor.