Nusaybin’de 3 yıllık kayyım döneminde neler yaşandı?

  • 09:01 22 Ekim 2019
  • Güncel
MARDİN - 31 Mart’ta HDP’nin rekor oyla kazandığı Nusaybin Belediyesi’ne bir kez daha kayyım atandı. Belediyenin 3 yıl boyunca kayyım yönetiminde kaldığı dönemde, halk tozlu ve çamurlu yollara mahkum edilirken, Newroz Anıtı yıkıldı, park isimleri değiştirildi ve belediye 32 milyon TL borcun altına sokuldu.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 77,4’lük rekor oy oranıyla kazandığı Mardin’in Nusaybin Belediyesi’nin eşbaşkanları Semire Nergiz ve Ferhat Kut, 17 Ekim günü çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. “Gizli tanık" beyanları gerekçe gösterilerek, "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklanan eşbaşkanlar, hemen ertesi gün İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Eşbaşkanların yerine de İlçe Kaymakamı Mehmet Balıkçılar kayyım olarak atandı. 
 
Eski eşbaşkan Sara Kaya hala tutuklu
 
Nusaybin Belediyesi 31 Mart yerel seçimlerden önce de yaklaşık 3 yıl boyunca kayyım yönetiminde kaldı. 11 Eylül 2016 tarihinde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde iken belediyeye İlçe Kaymakamı Ergün Baysal kayyım olarak atandı. Ergül Baysal’ın görev yerinin değişmesinin ardından ise, İlçe Kaymakamı Mehmet Balıkçılar kayyım olarak atandı.
 
İlk kayyım atamalarından kısa bir süre sonra gözaltına alınan Nusaybin Belediyesi eski eşbaşkanları Sara Kaya ve Cengiz Kök ise tutuklandı. Cengiz Kök, bir süre sonra tahliye edilirken, “ağırlaştırılmış müebbet” hapis istemiyle yargılanan diğer Sara Kaya ise hala tutuklu bulunuyor.   
 
Halk tozlu ve çamurlu yollara mahkum edildi
 
2016’daki kayyım atamalarıyla birlikte belediye beton bloklar ve zırhlı araçlarla abluka altına alınarak, adeta karakola çevrildi. Makam odasının camlarını kurşungeçirmez camlarla değiştiren kayyım, ayrıca belediyede işten atılan kişilerin yerlerini de AKP’lilerle doldurdu. 3 yıllık süreç boyunca yapılan “hizmet”ler ise sadece asfalt üzerine dökülen asfaltlarla sınırlı kaldı. Özellikle kent merkezi dışında ikamet eden yurttaşlar, kışın çamurlu yazın ise tozlu yollara mahkum edildi. 
 
Kayyım Newroz Anıtı’nı yıktırdı
 
Yine, 1992 yılında kentte yapılan Newroz kutlamaları sırasında açılan ateş sonucu katledilen 16 yurttaş anısına yapılan Newroz Anıtı da kayyım tarafından yıktırılarak, yerine saat kulesi dikildi. Kayyım, kentteki birçok parkın da ismini değiştirdi. Belediyenin 31 Mart’ta HDP’ye geçmesiyle birlikte ise, yaklaşık 3 yıllık kayyım dönemindeki harcamalar ve “icraatlar” halkla paylaşıldı. Kayyımın, belediye bütçesinden 149 bin 500 TL bedelle aldığı arazi aracını İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne hibe ettiği, yine kapatılan gençlik merkezi binasını da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 25 yıllığına tahsis ettiği ortaya çıktı. Kayyım, kentin kırsal mahalleleri olan Duruca (Kertwên), Girmeli (Girê Mîra) ve Akarsu’daki (Stilîlê) belediye hizmet binalarını da yine 2 yıllığına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis etti. 
 
32 milyon borç bıraktı
 
Kayyım 6 milyon 388 bin TL ile devraldığı belediyeyi 32 milyon 369 bin TL borca soktu. 2019 yılının ilk üç ayında 141 bin 556 TL değerinde yemek harcaması yapan kayyım, 334 bin 359 TL araç kirası için ödeme yaptı. Söz konusu ödemeler arasında bedeli 10 bin TL’yi aşan draje şeker ve kuru pasta alımları ise dikkat çekti.