İşkence edilerek gözaltına alınan yurttaşlar davayı kazandı

  • 09:05 24 Ekim 2019
  • Hukuk
MARDİN - Nusaybin'e bağlı Koruköy'de (Xerabê Bava) Şubat 2017’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte yaşanan çatışmada işkence edilerek gözaltına alınan ve 13 gün gözaltında kalan yurttaşlar açtıkları maddi ve manevi tazminat davasını kazandı.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde Şubat 2017 tarihinde Ömeryan bölgesine bağlı birden fazla köyde çıkan çatışmalar sonrası Koruköy (Xerabê Bava) günlerce abluka altında kalmıştı. Köye havadan ve karadan yapılan askeri operasyonlar sonrasında abluka altında kalan köylülerden haber alınamamış, daha sonra köylülerin işkence edilerek gözaltına alındığı öğrenilmişti.
 
Yurttaşlar açtıkları maddi ve manevi tazminat davasını kazandı
 
Operasyonda askerler tarafından gözaltına alınan aralarında kadınların da olduğu 35 kişi İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürülmüş ve burada 13 gün boyunca gözaltında kalmışlardı. Köylülerden bazıları yaşadıkları işkenceyi ajanslara anlatmıştı. Kadınların cinsel işkenceye maruz kaldığı ve darp edildiği olayda, tutuklamalar da yaşanmıştı. Yurttaşlar haksız yere gözaltına alınmalarına karşı maddi ve manevi tazminat davası açmak için suç duyurusunda bulunmuş ve dosya Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde kabul edilmişti. Yurttaşlar, açtıkları davayı kazanarak devleti tazminata mahkum etti.
 
Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde Şevki Akad’ın başvurusu üzerine açılan davanın 7 Ekim günü görülen ilk duruşmasında mahkeme heyeti yurttaşları haklı bularak gözaltına alındıkları tarihten itibaren faiziyle işleyecek şekilde mağdurlara tazminat verilmesine hükmetti. Mahkemenin savunmalar sonrasında açılan her bir dava için verdiği kararda şu ifadeler yer aldı:
 
"Davacının maddi tazminat konusunda ki davasının kısmen kabulü ile gözaltında geçirdiği 11/02/2017-24/02/2017 tarihleri arasında ki süreye ilişkin kazanç kaybına karşılık olarak 608,40 TL maddi tazminatın gözaltı tarihi olan 11/02/2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile davalıdan alınarak davacıya verilmesine, fazlaya ilişkin talebin reddine,
 
*Davacının manevi tazminat konusunda ki davasının kısmen kabulüne gözaltı süresine ilişkin manevi zararlarına karşılık olarak 900,00TL tazminatın gözaltı tarihinden itibaren işleyecek şekilde yasal faizi ile davalıdan alınarak davacıya verilmesine
 
*Davacı kendisini vekil ile temsil ettirdiğinden 25/08/2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 694 sayılı KHK'nın 144'ncü maddesi ile ..avukatlık asgari ücret tarifesi uyarınca 1.056,00 TL  vekalet ücretinin davalıdan alınarak davacıya verilmesine,
 
*Yargılama giderlerinin kamu üzerinde bırakılmasına,  alınan miktar nazara alındığında maddi tazminat hükmü yönünden kesin olmak üzere bir başka istinaf mahkemesi aracılığıyla dilekçe gönderilmek suretiyle istinaf yasa yoluna başvurulabileceği..."