Suriye Kadın Meclisi: Amara’ya işkence edenlerden hesap sorulmalı

  • 08:54 25 Ekim 2019
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Suriye Kadın Meclisi, YPJ savaşçısı Şehit Amara’nın bedenine yapılan saldırıyı kınayarak, suçlulardan hesap sorulmasını istedi.
 
Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından katledildikten sonra cenazesine işkence edilen YPJ savaşçısı Amara Rênas için bir açıklama da Suriye Kadın Meclisi’nden geldi. 
 
Kadın Meclisi, suçlulardan hesap sorulmasını istediği açıklamada şunları kaydetti: 
 
“Bütün dünyanın gözü önünde Türk devletine bağlı çete grupları YPJ savaşçısı Şehit Amara’yı katletti ve bedenine ahlaksızca saldırılar yaptı. Yapılanlar insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Türk devletine bağlı çetelerin bu yaptıkları ilk ve yeni değil. Bu çeteler daha önce Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef ve Barîn Kobanê’ye karşı aynı suçu işlemişlerdi. Türk devletinin kadınlara yönelik yaptığı bu vahşi saldırıları en sert biçimde kınıyoruz. Bu konuda BM ve tüm insan hakları kuruluşlarına suçluları bulup yargılamaları için çağrıda bulunuyoruz. Bu kurumların sessizliği nedeniyle Suriye vatandaşı Alî Wazîr’in bedenini ateşe verdiğini hatırlatmak istiyoruz.”