‘Kürtleri kendi topraklarında katlediyorlar nasıl susulur?’

  • 09:01 25 Ekim 2019
  • Güncel
Filiz Zeyrek
 
ADANA - Kuzey ve Doğu Suriye’de yüzlerce sivilin yaşamını yitirmesine neden olan saldırılar devam ederken Türkiye’de de halka dönük büyük bir baskı uygulandığını belirten kadınlar, “Kürtleri kendi topraklarında katlediyorlar ve bunu ‘haklı bir savaş’ gibi göstermeye çalışıyorlar. Bize ‘susun’ diyorlar orada ailemiz, kardeşlerimiz var nasıl susulur” dedi.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik “Barış Pınarı” adı altında başlattığı saldırılar 17 gündür sürerken, ABD ve Türkiye’nin 17 Ekim’de 5 günlük “ateşkes” anlaşmasına rağmen saldırılar devam etti.  Kadınlar ise tüm engellemelere rağmen saldırılara karşı tepkilerini dile getirmeye devam ediyor. 
 
'Bu Kürtlere karşı bir komplodur’ 
 
“Kürdistan’ın 4 parçasında da bizi öldürüyorlar” diye tepki gösteren Güle Demir, barışı savunmaya devam edeceklerini söyledi. Güle, “Serêkaniyê, Tirbespiyê, Kobanê ve Cizire bölgelerinde Türk devleti tankla topla saldırırken bir de kimyasal silahlar kullanılarak insanlar öldürüyor. Biz bu savaşa karşıyız. Ateşkes kararını alanlar Kürtleri bombalamaya devam ediyor. ‘5 günlük ateşkes ilan ettik’ diyorlar hepsi yalan çünkü İncirlik hava üssünden kalkan uçaklardan fırlatılan füzeler, bombalar sivil halkın olduğu noktalara düşüyor. Bu bir savaş ya da ateşkes değil Kürtlere karşı bir komplodur” dedi. 
 
'Ailemiz yok ediliyor ve bize ‘susun’ deniyor’ 
 
Zere Bayram ise, Kuzey ve Doğu Suriye’de kendi ailesinden insanlar olduğunu belirterek, “Dayılarım, teyzelerim, amcalarım var. Günlerdir onlardan hiç bir haber alamıyoruz ve çok kaygılıyız ölmüş olabilirler diye. Bu nasıl bir korkunç durum? Ailemiz, kardeşlerimiz yok ediliyor ve bize ‘susun’ deniliyor, ‘sesinizi çıkarırsanız sizi de cezaevine atarız’ deniliyor. Bizim parçamız, kardeşlerimiz nasıl susulur nasıl endişe edilmez ki” diye sordu. 
 
'Kürt halkı kendisini savunmak zorundadır’ 
 
"Kanatlarımızı kırmaya çalışıyorlar, çocuklar, kadınlar ölüyor” diyerek tepkisin dile getiren Berfo Kara ise, Kuzey ve Doğu Suriye’de halkların kendi topraklarında kimseye zarar vermeden yaşadığını söyledi. Berfo, Türkiye’nin “güvenlik” adı altında başlattığı saldırıların tek nedeninin Kürt halkının kazanımları olduğuna işaret etti.  “Rojava toprakları orada yaşayanlarındır” diyen Berfo, şunları dile getirdi: “Bir halka kendi toprağında zulüm yapılırsa o halk da toprağını işgale karşı savunmak zorundadır. Bir yere gidemez. Tankla, topla ve kimyasal silahlarla toprakları işgal edilmeye çalışılıyor. Onlar da bu durumda kendi topraklarını savunmak zorundadırlar." 
 
'Türkiye başta olmak üzere tüm dünya pişman olacaktır'
 
Kadriye Avcı da Kürt halkının yerinden edilmek istendiğini belirterek, “Kürtler IŞİD gibi bir çeteyi bitirdi ve dünyayı onlardan korudu. Ama dünya onları terk etti, yalnız bıraktı. IŞİD yeniden ortaya çıkacak. Türkiye başta olmak üzere tüm dünya pişman olacaktır. Geç kalmadan bir şeyler yapsınlar” dedi.