Efrîn ve Şehbalı kadınlar: İşgalciler toprağımızdan çıkana kadar direniş devam edecek

  • 10:48 25 Ekim 2019
  • Güncel
Tolîn Mihemed
 
ŞEHBA - Efrîn ve Şehbalı kadınlar, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına olan saldırısının kabul edilir olmadığının altını çizerek, “Türkiye’nin işgali Suriye topraklarının parçalanması demektir. Direnişimiz işgalciler toprağımızdan çıkana kadar devam edecek ve başarıya ulaşacaktır” dedi.  
 
Kongreya Star Efrîn Koordinasyonu 24 Ekim tarihinde “Toprağını ve onurunu koru, işgalciliği ve DAİŞ’i yen” sloganı ile Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarına karşı yürüyüş gerçekleştirdi. Şehba ve Efrîn halkının yoğun destek verdiği yürüyüşte, Türkiye’nin saldırılarına tepkiler bir an olsun dinmedi. Yürüyüşe katılan kadınlar duygu ve düşüncelerini ajansımız ile paylaştı.   
 
‘Bu direniş devam edecek’
 
Kongreya Star Efrîn Koordinasyonu üyesi Newroz Heşêm, günlerdir yaptıkları yürüyüşlere halkın yoğun katılım sağladığının altını çizerek, “Bugün de binler alana aktı ve onur direnişine olan desteklerini dile getirdi. Türkiye ve ona bağlı grupların barbar saldırılarına bütün devletler sessiz kaldı. Fakat bu direniş devam edecek” dedi. 
 
‘’Direniş çizgisinden vazgeçmeyeceğiz’
 
Devletlerin Türkiye’ye karşı sessizliklerini bozması gerektiğini söyleyen Newroz, sadece açıklama ve konuşmalar ile bu saldırıların durdurulamayacağını vurguladı. Newroz, “Çağın ve onur direnişi her kesi şaşırttı. Çünkü böyle bir direniş beklenmiyordu. Efrîn, Serêkaniyê, Girê Spî ve diğer bölgeler işgalcilerden temizlenene kadar bu direniş sürecek ve direniş çizgisinden vazgeçmeyeceğiz. Bizler Kuzey ve Doğu Suriye’deki savaşın ve Türkiye işgalciliğinin son bulmasını istiyoruz” diye konuştu. 
 
‘Uluslararası güçler savaşın durması için gerekli adımları atmadı’
 
Özgürlük mücadelesinde iki oğlunu kaybeden Hêvîn Mihemed de Türkiye’nin bölgeye dönük saldırılarını sert bir dil ile kınadı. Hêvîn, “Türkiye’nin bölgede yaptıkları insanlık ve ahlak dışıdır. Çatışmalarda beyaz fosfor sivillere karşı kullanıldı. Özellikle de çocuklar hedef alındı. Bizler savaşçılarımıza destek veriyoruz. Ama uluslararası güçler ve insan hakları örgütleri tam anlamı ile bu savaşın durması için gerekli adımları atmış değiller. Bu sessizlikleri Erdoğan’ın bölgeye daha barbarca saldırmasına neden oluyor. Bugün görüyoruz ki savaşçılarımızın cenazelerine insanlık dışı uygulamalar yapılıyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Direniş başarıyı beraberinde getirecektir’
 
Kürt halkının soykırımdan geçirilmek istendiğini söyleyen Hêvîn, devamında şunları söyledi: “Bir ülkede bir insan hedef alındığında bütün dünya ayağı kalkıyor. Fakat Kuzey ve Doğu Suriye’de yapılan katliamlara tüm dünya sessiz kaldı. Burada insanlar barbarca katledildi. Ama bu direniş elbette beraberinde başarıyı getirecektir. Suriye halklarının birliği ve savaşçılarına olan destekleri ile bütün bölgeyi işgalcilerden kurtaracaktır.”
 
‘İşgalcileri toprağımızdan kurtaracağız’
 
Fîdan Îsa da saldırılara tepkisini şöyle dile getirdi: “Türkiye, Suriye topraklarından çıkmadan bizler sürekli eylem halinde olacağız. Efrîn’ee dönüşümüz de pek yakındır. Bundan eminiz. Bizler saldırılara karşı direnecek ve karşılığını vereceğiz. Topraklarımızı işgalcilerden kurtaracağız. Savaşçılarımıza desteklerimizi sunuyor ve onlara güveniyoruz.”
 
‘Türkiye’nin toprağımıza girmesi kabul edilir değil’
 
Kevena Zêrîn üyesi Tolîn Çolaq da Türkiye’nin saldırılarını kınadı ve şunları söyledi: “Türkiye’nin Suriye topraklarına olan işgalini kabul etmediğimizi belirtmek için bugün yine alandayız. Onur direnişine desteğimizi sunuyoruz. Türkiye’nin topraklarımızı işgal etmesi kabul edilir değildir. Biz genç kadınlar olarak sürekli eylemlerde yerimizi alacak ve amacımıza da ulaşacağız.”