Kadınlardan kayyım tepkisi: Artık yeter

  • 09:06 26 Ekim 2019
  • Güncel
 
VAN -TSK’nin Kuzey-Doğu Suriye’de başlattığı operasyonla paralel olarak Türkiye’de de HDP’li belediyelere kayyım atanması ve baskıların arttırılmasına tepki gösteren kadınlar, “İşgal ediyorsunuz, belediyelerimizi gasp ediyorsunuz, Kürtler bu saldırılarla bitmez. Artık yeter” dedi. 
 
AKP’nin aylardır gündemden düşürmediği ve Meclis’teki CHP, MHP ve İYİ Parti’nin de onayladığı tezkere ile Kuzey ve Doğu Suriye’ye 9 Ekim’de operasyon başlatılmıştı. Operasyonun 9’uncu gününde ise Türkiye ile ABD arasında yapılan görüşmeler sonucunda 17 Ekim’de 120 saatlik ateşkes ilan edilmiş, ancak Türkiye ateşkese uymayarak saldırılarına devam etmişti. Türkiye’nin 22 Ekim’de Rusya ile Soçi’de yaptığı görüşmede de ateşkes süresi uzatılmıştı. Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik operasyona paralel olarak, Türkiye’de de Kürtlere ve Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) baskılar artarak sürüyor.
 
HDP’li üç büyükşehir belediyesine kayyım atamasının ardından aralarında Hakkari Belediyesi olmak üzere 12 belediyesine daha kayyım atandı. Kayyımlarla birlikte HDP’li belediye eşbaşkanları ve belediye meclis üyelerine yönelik gözaltı, tutuklama operasyonları da beraberinde geldi. 
 
Kentler abluka altına alınırken, mahallelerde dahi helikopter ve polis hareketliliği yaşanıyor. Halk da “Hem savaş açıyorlar hem irademizi gasp ediyorlar, yeter artık” diye tepkisini dile getiriyor.
 
‘Biz milyonlarız’ 
 
Zarife Kılınç, AKP hükümetinin bu politikalara son vermesi gerektiğini belirterek, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Bu kan, savaş, katliamlar dursun. Barış olsun. Bu savaşın durmasını istiyoruz. Savaşta ölenler kadınlar, çocuklar.  Şunu iyi bilsinler ki Kürtleri bitiremezler, bizler milyonlarız. Dünyanın neresine gidersen git Kürtler var. Kanımızın son damlasına kadar bu davayı savunacağız. Kürt olmaktan, dilimizden vazgeçmeyeceğiz. Biz de her millet gibi özgür yaşamak istiyoruz. Kürtler daima barış ellini uzattı ama onlar anlamadı. Kürtler üzerinden oynuyor, bizi vuruyor.” 
 
‘Muhtarımıza bile kayyım atadır’
 
HDP’li belediyelere atanan kayyımlara ve belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasına “Neden bizim vekillerimizi, belediye eşbaşkanlarımızı tutukluyor?” diye soran Zarife, “Mahalle muhtarımıza dahi kayyım atandı. Eğer savaşı durdurmuyor, belediyelerimize kayyım atamalarına son vermiyorlarsa bize kardeşlikten söz etmesinler” dedi.
 
Polis baskınlarının kendi mahallesinde de sürdüğünü belirten Zarife, “Akşam dışarı çıkamıyoruz. Akşam biber gazı, ses bombası atıyorlar. Çocuklarımızın psikolojisi bozuldu. Kadınlar bu baskıya karşı tepki göstermeli” ifadelerini kullandı.
 
‘Başkasının toprağına girme hakları yok’
 
Cizre bodrumunda iki akrabasını yitirdiğini ifade eden Kaze Kalkan, “Benim nasıl ki başkasının evine girmeye hakkım yoksa Erdoğan’ın da başkasının toprağına girmeye hakkı yok. Barış için, kimsenin ölmemesi için, akan kanın durması için, herkesin el ele vermesi gerekir. Biz de en yakınlarımızı Cizre’de bodrumlarda yakılarak kaybettik. Kimsenin canını yanmasını istemiyoruz” diyerek herkesi savaşa karşı çıkmaya çağırdı. 
 
‘Kürtleri bitiremezsiniz’ 
 
“Savaşın kazananı olmaz” diyen Güle Numaş da şunları dile getirdi: “Savaş ölümden başka bir şey getirmez. Savaştan kaynaklı büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. İnsanlar geçinemedikleri için kendilerini yakıyorlar. Yıllardır Kürtler öldürülüyor. Ölümle Kürtler bitti mi? Öldürseler de hapse de atsalar Kürtler bitmez.”