Sosyal medyada beğeni yapmak ceza alma nedeni sayıldı

  • 09:04 28 Ekim 2019
  • Hukuk
MARDİN - 2014-16 yılları arasında sosyal medya hesabında var olan sayfaları beğendiği gerekçesiyle hakkında "zincirleme örgüt propagandası yapmak" suçundan kamu davası açılan Nesrin Çeçen'e 1 ila 5 yıl arası ceza isteniyor.
 
Çözüm sürecinden sonra yaşanan süreçle birlikte binlerce insan sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, gözaltına alınıp tutuklandı. Bu operasyonların hala "açık kaynak araştırması" adı altında devam ettiği yerlerden biri olan Mardin'de sosyal medya cezalarının sonu gelmiyor. 2014-2016 yılları arasında bir sosyal medya sayfasında var olan sayfaları beğendiği için hakkında "zincirleme örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açılan Nesrin Çeçen de bunlardan biri. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanıp daha sonra yetkisizlik kararı verilerek Mardin'e gönderilen dosyada mahkeme Nesrin'in cezalandırılmasını talep ediyor.
 
2014 tarihli beğeniye 5 yıl sonra kamu davası açtılar
 
Mardin'in Kızıltepe ilçesine yaşayan Nesrin Çeçen hakkında açılan kamu davasında, 2014 ve 2016 yılları arasında beğendiği sosyal medya sayfaları gerekçe gösterilerek ceza isteniyor. Yetkisizlik kararının ardından Diyarbakır'dan Mardin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen dosyanın karar duruşması ise henüz görülmedi.
 
"Araştırma raporu, şüphelinin savunması ve dosya kapsamı" gibi deliler ile ceza istenen dosyada şu ifadeler yer alıyor:
 
“* 8 Kasım 2014 tarihinde PKK/YPG örgütü mensubu ve örgütü simgeleyen renk ve harflerin bulunduğu görüntü kaydı ile birlikte ‘Kobane şehidimiz perwin mustafa’ şeklinde fotoğrafların bulunduğu sayfayı beğendiği...
 
* 23 Ekim 2014 tarihinde PKK örgütü mensuplarının bulunduğu görüntü kaydı ile ‘Direniştir Kürt kadını’ şeklinde yazı içeriğinin bulunduğu sayfayı beğendiği...
 
* 12 Mart 2016 tarihinde PKK/YPG örgütü mensupları ve örgütü simgeleyen renk ve harflerin bulunduğu görüntü kaydı ile birlikte ‘Kürdün acısı buyurun paylaşalım. Bir anne bir evlat devlet terörüne karşı en derin kapanmaz acılar içinde bedel ödediler’ şeklinde yazı içeriğinin bulunduğu sayfayı beğendiği..."
 
Beğeniler 'zincirleme örgüt propagandası’ sayıldı
 
Delil olarak gösterilen beğeniler ile hazırlanan dosyada Nesrin’in "zincirleme örgüt propagandası yapmak" suçunu kasten işlediği belirtildi. Hazırlanan dosyada şunlar ifade edildi: “Şüphelinin kullandığı sosyal medya hesabından örgütün; cebir, şiddet ve tehdit içeren davranışlarını meşru gösterecek, övecek ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde değişik seferde birden fazla kez paylaşım yapmak suretiyle üzerine atılı zincirleme şeklinde yayın organıyla silahlı örgüt propagandası yapmak suçunu işlediği hususunda kamu davası açmayı gerektirir. Yeterince suç oluşturacak delil elde edildiği, şüpheli tarafından yapılan paylaşımların şiddeti övme niteliğinde olduğu, ülkemizde yaklaşık kırk yıldır süregelen faaliyetleri dikkate alındığında, dosya kapsamında yakın tehlike kriterinin de oluştuğu tüm dosya kapsamında anlaşılmakla, bütün bunlar göz önüne alındığında şüphelinin cezalandırılmasına karar verildi."