‘Kürtlerin topraklarına DAİŞ’i yerleştirmek istiyorlar’

  • 09:02 29 Ekim 2019
  • Güncel
VAN - Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarına tepkinin daha fazla yükseltilmesi gerektiğine dikkat çeken kadınlar, “Kürt halkının topraklarına DAİŞ’i yerleştirmek istiyorlar. Rojava’ya yönelik saldırılara karşı gelin sınırda yaşam nöbeti tutalım” çağrısında bulundu.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı gruplar, 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları başlatırken, 17 Ekim’de 5 günlük sınırlı ateşkes mutabakatı yapılmasına rağmen saldırılar devam etti. 9 Ekim’den bu yana çocuklar da dahil yüzlerce sivil yaşamını yitirdi, yüz binlerce insan yerinden edildi. Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde Türkiye ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan protesto edilmeye devam ediyor. “Türkiye’nin tek amacının Kürt halkına soykırım dayatmak” olduğunu belirten kadınlar ise sınırda yaşam nöbeti tutma çağrısında bulundu.
 
‘Rojava’nın yanındayız’ 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşamını yitiren çocukların da kendi çocuğu olduğunu söyleyen Mehte Bor, “Televizyonlarda yanan çocukların bedenini görüyoruz. Bu asla kabul edilecek bir durum değil. Orada olmayabiliriz fakat aynı acıyı bizler de yaşıyoruz. Kürt halkı ısrarla barış talep ediyor ve adalet istiyor. Sonuna kadar Rojava halkının yanındayız. Direnmek yaşamaktır” dedi.
 
Zelifa Bor, çocukların ve sivillerin katledildiğini belirterek, “Kürtleri böyle saldırılarla bitiremeyecekler. Bizim de diğer bütün halklar gibi kendi topraklarımızda, özgürce yaşamaya hakkımız var. Bu saldırıları kabul etmiyoruz. Erdoğan ne istiyor Rojava’dan” diye tepki gösterdi. 
 
‘Halk ses çıkartmalı’
 
Saldırıların bitmesi gerektiğini söyleyen Sabiha Hazer, çocuklar katledilirken, kimsenin susmaması gerektiğinin altını çizdi. Sabiha, “Daha fazla insan ölmemesi için, savaşa karşı tepkimizi yükseltmeliyiz, ses çıkartmalıyız” diye konuştu. 
 
Türkiye’nin kirli bir siyaset yürüttüğünü ifade eden Bese Erkon, “Derhal bu savaşa son versinler. Bu kadar insan öldürmekle hiçbir şey çözemezler. Saldırılara karşı susanlara sesleniyoruz, Rojava’ya ses verin” dedi. 
 
‘Sarayını insanların kanıyla yaptı’ 
 
Behice Abi ise, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye topraklarında hiçbir hakkı olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Orada Kürt, Türkmen ve Arap halkları birlikte yaşıyor ama Erdoğan bunu kabul etmiyor. Rojava’ya saldırının tek amacı Kürt halkının kazanımlarını yok etmektir. Elini Rojava’dan çeksin. Bütün halklara ve devletlere sesleniyorum neden bu saldırılara sessiz kalıyorlar? Erdoğan barış istemiyor çünkü savaşlar çıkararak o sarayı inşa etti. Döktüğü kanla o sarayda rahat uyuyor. Bu savaşın durması için bütün halkı sınırda yaşam nöbetine çağırıyoruz.”
 
‘Kürt halkının topraklarına DAİŞ’i yerleştirmek istiyorlar’
 
Saadet Öklü de Türkiye’nin “Suriye Milli Ordusu” adı altında birleştirdiklerinin DAİŞ olduğunu belirterek, “Kürt halkının topraklarına DAİŞ’i yerleştirmek istiyorlar. Bu ne Müslümanların ne de adaletin işidir. Sizin orada bir avuç toprağınız bile yok. İnsanlar öldürülüyor, cenazelere vahşet uygulanıyor, nerede Avrupa, nerede AİHM, nerede insan hakları örgütleri” diye sordu.
 
Fezile İlter de saldırılara derhal son verilmesi gerektiğini ifade ederek, “İnsanları yurdunda neden huzursuz ediyorlar, öldürüyorlar, bu saldırılar katliamdır, soykırımdır” dedi.