Hevrîn’in adı yeni doğan bebeklerde yaşatılıyor

  • 09:11 29 Ekim 2019
  • Yaşam
Dicle Demhat
 
KOBANÊ - Türkiye’ye bağlı gruplar tarafından planlı bir şekilde katledilen Kürt siyasetçi Hevrîn Xelef’in adı yeni doğan bebeklere verilmeye başladı. Bebeğine Hevrîn isimi verenlerden biri olan Sozdar Mihemed Şêxo, "Mücadeleci ve direnen kadınlar her zaman yaşayacaklar. Onların ismini ve ruhlarını yaşatmaya devam edeceğiz" dedi. 
 
Türkiye’nin 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı saldırılar sırasında yüzlerce sivil katledildi, yüzlercesi yaralandı ve binlerce insan ise yerinden edildi. Saldırılar sırasında Türkiye’ye bağlı gruplar 12 Ekim günü Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’i planlı bir şekilde katletti. Kuzey ve Doğu Suriye halkları tarafından önemli bir yere sahip olan ve bugüne kadar da birçok çalışmada yer almış olan Hevrîn’in adı yeni doğan bebeklere verilmeye başlandı. Bu bebeklerden biri de Sozdar Mihemed Şêxo’nun bebeği. Sozdar, bebeğine Hevrîn ismini vererek direnişin ruhu ile büyümesini istediğini söyledi. 
 
‘Hevrîn’i acının içinde dünyaya getirdim’
 
Büyük bir zorluk ve acının içinde Hevrîn'i dünyaya getirdiğini ifade eden Sozdar, "Hastanede herkesin gündeminde sadece saldırılar ve yaralılar vardı. Doktorlar yaralıları kurtarmak için neler yapabileceklerini konuşuyorlardı ve ben böyle bir zamanda çocuğumu dünyaya getirdim. Kızım 10 Ekim'de dünyaya geldi. Biz aslında ismini eylem bırakacaktık ama çocuğum doğduğunda ülkemizin durumu iyi değildi. Eşim savaş cephesindeydi ve onsuz da karar vermek istemedim. İki gün sonra eşim beni aradı kızımızın adının Hevrîn olmasını istedi. O zamana kadar Hevrîn Xelef'in şehadetinden haberim yoktu. Eşim bana söyledikten sonra medyada da haberini gördüm ve çok etkilendim. Kızımın ismine Hevrîn olarak karar verdik" dedi. 
 
‘Hevrîn’in duruşundan çok etkilendim’
 
Sozdar, Hevrîn Xelef ile bir buluşmasını ise şöyle anlattı: "Eyn Îsa'da bir toplantıya katılmıştım ve Hevrîn Xelef de o toplantıdaydı. İlk kez orada görmüştüm Hevrîn'i. Duruşundan, konuşmasından, gücünden, inancından ve güzelliğinden çok etkilenmiştim. Güler yüzü insanların gözünü üzerine çekiyordu. Ağzından çıkan her sözü dikkatle dinliyordum. Hevrîn'i herkes böyle tanır."
 
‘Hevrîn’in katledilmesi tüm dünya kadınlarını etkiledi’
 
Saldırılarda önce kadınların hedef alındığını vurgulayan Sozdar, "Kadınların cenazelerine işkence yapıyorlar. Kadınları katlediyorlar. Efrîn'de Şehid Barîn Kobanê'nin cenazesine işkence etmişlerdi. Bugün de Hevrîn Xelef şahsında Amara Rênas ve Çiçek Kobanê'de kendini tekrarladı. Hevrîn'in katledilmesi tüm dünya kadınlarını etkiledi. Türk devleti tüm kanunsuzlukları, insanlık dışı uygulamaları hayata geçiriyor. Esir düşen birinin öldürülmemesi gerektiğini tüm dünya bilir" diye belirtti. 
 
‘’Bugün yüzlerce Hevrîn doğuyor’
 
Çocuğunun ismini Hevrîn bırakmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Sozdar,  son olarak da şunları dile getirdi: "Türk devleti ve çeteleri bir Hevrîn'i katlettiler ama bugün yüzlerce Hevrîn doğuyor. Hevrîn her zaman yaşayacak. Heval Hevrîn şahsında tüm kadınların iradesini ve gücünü kırmak istediler ama asla başaramayacaklar. Kadınlar, intikamını almak için daha güçlü ve inatla mücadele edecekler. Ben de kızım Hevrîn'i, Hevrin Xelef'in ruhuyla büyüteceğim."