‘Ekonomik kriz derinleşirken üzerini savaş ve kayyımla örtmeye çalışıyorlar’

  • 09:02 30 Ekim 2019
  • Siyaset
Gülistan Azak
 
MERSİN - HDK Mersin Eşsözcüsü Zahide Yavuz, savaş politikalarının ve kayyım atamalarının asıl nedeninin derinleşen ekonomik krizi gizlemek olduğunu belirterek, “Halklar ve özelde kadınlar savaşsız, krizsiz, demokratik, huzurlu bir yaşam istiyor” dedi.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Mersin Meclisi,  Türkiye’de yaşanan ekonomik krize karşı  “Halklarımızı krize karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz” şiarıyla kampanya başlattı. Aralık ayına kadar sürecek kampanya kapsamında, kent genelinde panel, seminer, halk toplantısı ve atölyeler düzenlenecek.
 
HDK Mersin Eşsözcüsü Zahide Yavuz, ekonomik krizin neden ve sonuçlarına dikkat dikkat çekerek,  krize karşı birlikte mücadele çağrısında bulundu.
 
‘Kampanyamız halkımızın talebidir’
 
AKP iktidarının savaş politikasının ve şu anda Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıların, ekonomik krizin en önemli nedeni olduğuna işaret eden Zahide, kriz gün geçtikçe derinleşirken iktidarın bunu gizlemeye çalıştığını vurguladı. Ancak krizin halkın yaşamını derinden etkilediğini ifade eden Zahide, “HDK olarak ekonomik krize karşı her dönem çalışmalar yürüttük. Bu kampanya ile amacımız ekonomik krizi ülke gündeminde tutabilmek ve çözüme ulaştırmak. Ancak yürütülen savaş politikaları, kayyım atamaları ve doğa kıyımları ile söz konusu ekonomik krizi gizlemeye, unutturmaya çalışıyorlar. Emekçiler, işçiler krizin yol açtığı sorunları bizlerle paylaşmakta. Kampanyamız halkımızın talebidir” diye konuştu.
 
‘Ekonomik kriz en çok kadını etkiliyor’
 
Ekonomik krizden en çok etkilenenin kadınlar olduğunu vurgulayan Zahide, kampanyanın en yakın destekçilerinin de bu nedenle kadınlardan oluştuğunu ifade etti. Kadınların ekonomik kriz ve sonuçlarına karşı devamlı ses yükselttiğini belirten Zahide, “Halklar ve özelde kadınlar savaşsız, krizsiz, demokratik, huzurlu bir yaşam istiyor. Kadınlar iş yerlerinde maruz kaldıkları mobbing ve tacize karşı verdikleri mücadelenin yanı sıra dayatılan ekonomik krize karşı da geçim sağlamaya çalışıyorlar. Yine Mersin’de işe gitmek üzereyken aynı iş yerinde çalıştığı erkek tarafından sokak ortasında katledilen Fatma Şengül’ü biliyoruz. Ekonomik krizin ağırlığını en çok kadınlar hissediyor. Artarak devam eden kadın katliamlarının en büyük nedenlerinden birinin derinleşen ekonomik kriz olduğunu biliyoruz.  İntiharlar da açık olarak ekonomik krizin büyüklüğünü gösteriyor” diye devam etti.
 
Kampanyaya çağrı
 
Zahide son olarak kampanyaya katılım çağrısı yaparak, “Maruz bırakıldığımız tüm bu sorunlara karşı halkımızı büyük duyarlılıkla kampanyamıza dahil olmaya ve desteklemeye bekliyorum” dedi.