Türkiye’nin saldırılarında göç edenler için kamp kuruluyor

  • 09:19 30 Ekim 2019
  • Güncel
HESEKÊ - Demokratik Özerk Yönetimi, Türkiye’nin saldırıları nedeniyle Serêkaniyê ve Girê Spî’den göç edenler için kamp inşasına başladı. Hesekê yakınlarında kurulacak olan kampa 3 bin aileye kadar kişi yerleştirilecek.   
 
Türkiye ve ona bağlı grupların 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı saldırılar sonrasında Girê Spî ve Serêkaniyê’den binlerce kişi göç etmek zorunda kaldı. Çoğunluğu Hesekê ve Til Temir’deki okullara yerleşen aileler için yeni bir kamp hazırlığı yapılmaya başlandı. Demokratik Özerk Yönetim tarafından Hesekê’ye 12 kilometre uzaklıkta kurulacak olan kamp 3 bin aile kapasiteli olacak. Kamp Hazırlık Komitesi üyesi Zeyneb Efrîn, çalışmaları hakkında bilgi verdi. 
 
‘Kamp 675 dönümlük arazide kurulacak’
 
Kamp için çalışmalarına başladıklarını kaydeden Zeyneb, “Kamp yaklaşık 675 dönümlük arazi üzerinde kurulacak. Kamp Hesekê’ye 12 kilometre uzaklıkta olacak. Yaklaşık 3 bin aile kampa yerleşebilecek. Şuanda Özerk Yönetim olarak kamp alanının toprağının düzeltilmesi işlemine başladık. 4 günde toprağın düzeltilmesi işlemi sona erecek. Toprağın düzeltilmesinin ardından çadırları kurmaya başlayacağız” dedi.
 
‘Amacımız göç eden halkımızın güvenliği’
 
Saldırılar sonrası bir çok ailenin güvenli bölgelere göç etmeye başladığını söyleyen Zeyneb, “Ailelerden kimileri akrabalarında ya da kendilerine kapılarını açan halkın evinde, bir kısmı köylere ve okullara yerleşti. Ama bu kalıcı çözüm değil. Okulların kapatılması bir nesilin geleceğini kaybetmesine neden oluyor. Bizler de halkımız için güvenli bölgelere öncelik verdik. Güvenli yerler inşa etmek istiyoruz. Halkımızı korumak ve örgütlülüklerinin devam etmesini istiyoruz” diye konuştu. 
 
‘Türkiye’nin saldırıları DAİŞ’e destek oldu’
 
Türkiye’nin saldırıları ile DAİŞ’in güç kazandığını belirten Zeyneb, DAİŞ’in uyuyan hücrelerinin uyandığını kaydetti. Zeyneb, “Oluşturacağımız kamp ile halkımızın güvenliğini esas alacağız. Halen okullarda kalan bir çok ailemiz var. Onların güvenliği tehlikede. Bizler de bu yüzden çalışmalarımıza hız verdik ve bir an önce halkımız için güvenli alanlar oluşturmaya çalışacağız” diye belirtti. 
 
‘Kamp çalışmalarımıza destek sunulmalı’
 
Halen Serêkaniyê ile Girê Spî’de saldırıların devam ettiğini ve ateşkesin ihlal edildiğini söyleyen Zeyneb, bu saldırılarda sivillerin hedef alındığını vurguladı. Türkiye’ye bağlı grupların Serêkaniyê ve Zirgan’da saldırılara aralıksız devam ettiğini ve halkın göç etmeye mecbur kaldığını söyleyen Zeyneb, her geçen gün göç edenlerin sayısının artığı uyarısında bulundu. Zeyneb son olarak da, “Uluslararası yardım kuruluşlarına çağrı yapıyoruz. Kamp çalışmalarımıza destek sunulması gerekiyor. Göç eden halkımıza yardım etmek vicdani ve ahlaki bir görevdir” dedi.