Tahliye edilen Mevlüde Başdaş: Arkadaşlarım sayesinde hayatta kaldım

  • 09:25 30 Ekim 2019
  • Güncel
İZMİR - Şakran Cezaevi’nde iki yılı aşkın süredir tutuklu bulunan ve geçtiğimiz günlerde tahliye edilen hasta tutsak Mevlüde Başdaş, “Zaten hiç tutuklanmamam gerekirdi. Cezaevinde durabildiysem arkadaşlarım sayesindedir ” dedi.
 
Barış Annesi Mevlüde Başdaş (62) Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Bagok Dağı kırsalında yapılan “canlı kalkan” eylemine katıldığı gerekçesiyle, Eylül 2017’de tutuklanarak İzmir Şakran Kapalı Kadın Cezaevi’ne gönderildi. 4 yıl 2 ay hapis cezası verilen Mevlüde, Antalya Akdeniz ve Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yüzde 86 engelli raporu bulunmasına ve akciğer kanseri olmasına rağmen tahliye edilmiyordu. Uzun süre ameliyat bekleyen Mevlüde, birinci yargı paketinin yasalaşmasının ardından Yargıtay yolunun açılması ile tahliye oldu. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde bulunan Mevlüde, aslında hiç tutuklanmaması gerekirken cezaevinde olduğunu belirterek cezaevi arkadaşları sayesinde hayatta kalabildiğini belirtti.
 
‘Böbrek naklinden sonra kullanılan ilaçlar değiştirilmedi’
 
Bayraklı ilçesinde gözündeki bantla gözaltına alındığını söyleyen Mevlüde, “Böbrek nakli olmuştum Antalya’da. Orada ameliyattan sonra doktor bana hangi ilacı verdiyse aynı miktarda bugüne kadar kullandım. Belki başka ilaç gerekiyordu, belki dozu fazlaydı. Türkçe de bilmiyordum anlatamadım. Hasta oldum buraya getirdiler. Ameliyat olacaktım. Ben kanser olduğuma inanmıyorum” dedi.
 
‘Cezaevindeki dayanışma hayatta tuttu’
 
Şeker, hipertansiyon, kolesterolü olduğunu, gözünün birinin görmediğini söyleyen Mevlüde, “Aslında benim tutuklanmamam gerekirdi. Ama tutukladılar ve bir yıldan fazla cezaevinde kaldım. Allah sonumuzu hayretsin. Arkadaşlarım olmasa nasıl olurdu bilmiyorum. Onların hayrına yapabildim cezaevinde” dedi.
 
Mevlüde, Suat Seren Göğüs Hastanesi’ndeki tetkikleri bittikten sonra 10 yıl önce böbrek nakli olduğu Antalya Akdeniz Hastanesi’ne gideceğini söyledi.