‘İnsanlar yarın ne yiyeceğini düşünürken AKP savaşa para harcıyor’

  • 09:04 31 Ekim 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Türkiye’de devam eden ekonomik krizin ülkeyi uçurumun kenarına getirdiğini söyleyen kadınlar, “İnsanlar daha önce ne meslek seçeceğini düşünüyordu şimdi yarın ne yiyeceğini düşünüyor. Başka ülkenin toprağına saldıracağına kenti içlerindeki sorunları çözsünler” diye tepki gösterdi.
 
İşsizlik, enerji kaynakları ve gıda maddelerine gelen zamlar, hayvancılığın durma noktasına gelmesi ve savaş politikaları, ekonomik krizi en üst seviyeye getirmiş durumda. Öyle ki insanlar artık pazardan alışveriş yapmak bir yana, ne yiyeceklerini bile düşünmeye başladıklarını belirtiyor. Halkın cüzdanından çıkan para mutfağını doldurmaya yetmiyor. 
 
Van’ının İpekyolu ilçesine bağlı Bostaniçi Mahallesi’nde halk pazarına gelen kadınlar, “Başka ülkelerin toprağına savaş açacağına önce kendi içindeki sorunları çöz” diyerek iktidara tepkisini dile getirdi. 
 
‘Fakir daha da fakirleşiyor’
 
İnsanların açlık sınırına geldiğini vurgulayan Beyhan Aslan, “Savaşla ülkede huzur bırakmadılar” dedi. İşsizlik oranının her yıl ikiye katlandığını, fakirin daha da fakirleştiğini söyleyen Beyhan, “İktidar dış ülkelere saldıracağına kendi ülkesindeki sorunlara çözüm bulsun. Giderek daha çok yoksullaşıyoruz. Herkesin gelecek kaygısı var. İnsanlar daha önce ne meslek seçeceğini düşünüyordu şimdi ise acaba yarın ne yiyeceğim diye düşünüyor” dedi. 
 
‘Yoğurdu kendimiz yapardık şimdi alamıyoruz bile’ 
 
Borçlarını ödeyemeyecek duruma geldiklerini ifade eden Xelya İçinaz, özelikle çocuklu ailelerin büyük zorluklar yaşadığının altını çizdi. Daha önce hayvancılıkla uğraşırken şimdi hayvancılığında bitirildiğini ifade eden Xelya, “Daha önce koyunlarımız vardı etinden, sütünden yararlanıyorduk, yoğurdumuzu kendimiz yapıyorduk, yiyorduk, içiyorduk, rahat geçiniyorduk, şimdi hiçbir şeyimiz yok.  Yoğurdun kilosu 5 TL, onu bile alamıyoruz” dedi. 
 
‘Devlet bize ekonomik krizden başka bir şey vermedi’
 
Temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını ifade eden Rezan Ertuğ da, pazardan yarımşar kilo ya da tane ile alışveriş yapabildiğini aktardı. Çocuklarının, eşinin iş bulamadığını bu nedenle geçim sıkıntılarının katlandığını belirten Rezan, “Ne yapalım? Devlet bize para mı verdi? Bize ekonomik krizden başka hiçbir şey vermedi. Yazık günah çocuklarımıza bakamıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘Çocuklar aç, iş olmayınca para da olmuyor’
 
Pazarda biberin kilosunun en az 4 TL olduğunu, fiyatların çok fazla arttığını belirten Yıldız Gülsüm ise, “Her zaman meyve sebze alamıyorum, aldığımda ise en fazla bir kilo. Ekmeğin fiyatı 1 buçuk TL kimi zaman ekmek bile alamıyorum, çocuklar aç kalıyor. Her şey parayla, iş olmayınca para da olmuyor” diye belirtti.
 
‘Pazara geldim elim boş döneceğim’
 
Daha önce hayvancılıkla uğraşırken geçinebildiklerini ancak devlet politikalarının onu da bitirdiğini kaydeden Bahar Gülsüm, kent yaşamının kriz nedeniyle daha da zorlaştığını ifade etti. Bahar, “Hayvancılık bitti, işsiziz geçim kaynağımız yok. Pazara geldim elim boş döneceğim. Her istediğimi alamıyorum, aldığım da bize yetmiyor. Artık bir çözüm bulunsun istiyoruz” sözlerini kullandı.