Edremit’te iki kez irade gaspına uğrayan halk: Hiçbir hizmet görmedik

  • 09:06 1 Kasım 2019
  • Güncel
Hikmet Tunç
 
VAN -  Önceki dönem kayyım atanan, 31 Mart seçimlerinde ise KHK gerekçesiyle HDP’li eşbaşkanın yerine AKP’li adayın getirildiği Edremit Belediyesi’nden 4 yıldır hiçbir hizmet görmediklerini dile getiren ilçe sakinleri, iki dönemdir iradelerinin hiçe sayıldığını söyledi. İlçe sakinleri, “Kayyım da atasalar oyumuz her zaman HDP’ye” dedi. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) 2014 yerel seçimlerinde Kürt kentlerinde, ilçe ve beldelerinde 106 belediye kazanmıştı. Eşbaşkanlık sistemi ve kadın çalışmalarıyla yerel yönetimlerde yeni bir dönem açılırken, 2016 Eylül ayından başlayarak DBP’li belediyelerin hemen hepsine kayyım atandı. 31 Mart yerel seçimlerinde ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3 büyükşehir, 4 il, 50 ilçe, 11 belde olmak üzere toplam 69 belediye kazandı. Ancak hemen seçim sonrasında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden ihraç edildikleri için 6 ilçe belediye eşbaşkanına mazbata verilmedi. 3’ü büyükşehir 13 belediyeye yeniden kayyım atandı. 
 
Van’ın Edremit ilçesinde de iki dönemdir halkın seçtiği eşbaşkanlar görev yapamıyor. 2014 seçimlerinde 50,9 oranında oy alan DBP’li belediyeye 2 yıl sonra kayyım atandı. 31 Mart seçimlerinde ise yüzde 53.09 oy oranı ile kazanan HDP’li eşbaşkanlara KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmedi ve AKP’li aday belediye başkanlığına getirildi. İlçe sakinleri bu nedenle 4 yıldır hizmet alamadıklarını söyledi. 
 
‘En temel ihtiyaçlarımız dahi görülmüyor’ 
 
Köyiçi Mahallesi’nde yaşayanlar alt yapı, yol, çöp gibi en temel ihtiyaçlarının dahi görülmediğini belirterek, en ufak bir yağmurda gölcükler oluşturulduğunu, çöp yığınlarının olduğu mahallede, müracaatlarının ise karşılık bulamadığını kaydetti. 
 
‘İkinci kez kadın başkanın yerine erkek atandı’
 
Oyunu HDP’li eşbaşkan adayı Gülcan Kaçmaz Sayyiğit’ten yana kullandığını belirten Saime Komi, “Başta bir kadın olduğum için kadın tarafından yönetilmek istediğim için oyumu verdim. Eşbaşkanlık sisteminden kaynaklı daha önceki seçimlerde de mahalleli kadınlar olarak birçok sorunumuzu kadın eşbaşkanla paylaşıyorduk. Sorunlarımızı daha iyi ifade edebiliyorduk. İkinci kez kadın eşbaşkanımızın yerine bir erkek atandı. Bunu kabul etmiyoruz. Seçme ve seçilme irademize saygı gösterilmesini istiyoruz. Bu iki dönemde hizmet görmedik” dedi. 
 
‘Seçtiğimiz başkanlar kıs sürede taleplerimize yanıt vermişti’ 
 
DBP’li eşbaşkanların taleplerine kısa sürede yanıt verirken, kayyım atandıktan sonra hiçbir hizmet görmediklerini söyleyen Saime, “İkinci defa yine oyumuzu kullandık. Bu kez de AKP’li adaya verildi. Mahallemiz inşaat molozlarıyla dolu. Bataklıktan kaynaklı evlerimizin etrafı su birikintileriyle doluyor. Bu su birikintilerinden kaynaklı çamurdan yürüyemez duruma geliyoruz. Yine mahalle arasındaki ahırlardan kaynaklı kötü kokular yayılıyor” ifadelerini kullandı. 
 
Yeniden bir yerel seçim durumunda yine HDP’li adaya oyunu vereceğini söyleyen Saime, “Defalarca da kayyım atansa yine oyumuzu kendimize vereceğiz” dedi. 
 
‘Kayyım zulümdür’ 
 
Kayyım atamalarına “Ne yaparlarsa yapsınlar, irademizden vazgeçmeyeceğiz” sözleriyle tepki gösteren Azize Ara ise, “Vekillerimizi tutukluyorlar, belediye başkanlarını seçiyoruz beğenmiyorlar. 40 milyon Kürt var. Dilimiz, kimliğimiz var. Kayyım zulümdür. Biz aç da kalsak açıkta da yaşasak yine belediye seçimi olsa kendi adaylarımıza oyumuzu veririz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Baskı politikaları sonuç vermeyecektir’ 
 
HDP’ye yönelik baskıların kayyım politikasıyla daha da derinleştiğini kaydeden Nurcan Kayar ise, “Kayyım atamalarıyla HDP’yi baskılamaya çalıştıkça halk daha çok partisine sahip çıkıyor. Yapılan haksızlık, baskı politikaları asla sonuç vermeyecektir” dedi.