1 Kasım Dünya Kobanê Günü: Hiçbir işgalci, birlik olmuş halkın direnişi karşısında duramaz

  • 09:12 1 Kasım 2019
  • Güncel
Rojda Seyidxan
 
QAMIŞLO - Suriye Demokratik Kürt Kadın Partisi Yönetim Kurulu üyesi Emina Mihemed, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü'nün özellikle kadınlar başta olmak üzere tüm halklar ve Kobanê için önemli bir gün olduğunu söyleyerek, "Bugün Rojava'da kazanırsak, tüm dünyada halklarımızla yaşayabileceğiz. Hiç bir işgalci, birlik olmuş bir halkın direnişi karşısında duramaz" dedi. 
 
DAİŞ çeteleri 15 Eylül 2014 yılında Kobanê'yi kuşatmaya alarak, yoğun bir saldırı gerçekleştirmişti. DAİŞ'in saldırıları 134 gün sürerken, bu saldırılar karşısında Kobanê halkı, YPG ve YPJ öncülüğünde destansı bir direniş gösterdi. Kobanê direnişi tüm dünya tarafından hala konuşulurken, 1 Kasım tarihi ise Dünya Kobanê Günü olarak kutlanmaya devam ediyor. Suriye Demokratik Kürt Kadın Partisi Yönetim Kurulu üyesi Emina Mihemed, Kobanê direnişini ve Kobanê gününü değerlendirdi.
 
'Arîn Mîrkan direnen kadınların sembolü oldu'
 
Emina, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü'nün tüm dünya için önemini şu sözlerle anlattı: "Kobanê günü çok anlamlı bir gün. Kobanê'yi tüm dünya sahiplenmiş ve her yerde Kobanê için insanlar sokağa çıktı. Bu nedenle bugünün adı Dünya Kobanê Günü olarak belirlendi. Tüm dünya Kobanê destansı direnişini konuşuyor. Saldırılar karşısında halk büyük bir direniş gösterdi. YPG ve YPJ büyük bir direnişle halka öncülük etti. Yüzlerce, binlerce genç YPG ve YPJ'ye katılarak Kobanê'yi savundu. Özellikle kadınlar, kadın düşmanı DAİŞ'e karşı tüm gücüyle direndi. Toprakları için direndiler. Kobanê DAİŞ tarafından barbarca talan edilirken kadınlar evlerini ve topraklarını terk etmedi. Canları pahasına topraklarını savundular. Çok sayıda savaşçı fedai eylemlerle Kobanê için canını ortaya koydu. Bunlardan biri olan Arîn Mîrkan, direnen tüm kadınların sembolü oldu.” 
 
‘Türkiye topraklarımızdan elini çekmeli’
 
Emine, aynı zihniyetin bugün Kuzey ve Doğu Suriye'ye saldırdığını dile getirerek, "DAİŞ'i besleyen Türkiye ve bugün Türkiye, DAİŞ'in zihniyetiyle Kürt topraklarına saldırıyor. Türkiye, DAIŞ'i eğitti, büyüttü ama zafer elde edemedi. Türkiye, topraklarımızdan elini çekmelidir. DAİŞ'in yapamadığını bugün sınır güvenliği adı altında kendisi yapmak istiyor ama unutmasın ki sınırın bu yanı bizimdir, bizim topraklarımızdır ve biz topraklarımızı işgalcilere teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.
 
‘Herkes Rojava için ayağa kalkmalı’
 
Emina son olarak şunları ekledi: "Herkes kendi özgürlüğü için, Rojava için ayağa kalkmalıdır. Hepimizin özgürlüğü birbirine bağlıdır. Birimiz özgür olmadan diğeri de özgür olamaz. Bugün Rojava'da kazanırsak, tüm dünyada halklarımızla yaşayabileceğiz. Hiç bir işgalci, birlik olmuş bir halkın direnişi karşısında duramaz."