Beytüşşebap'taki cinsel istismarda 30’u aşkın isim geçiyor

  • 10:33 1 Kasım 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Beytüşşebap’ta bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakan 6 kişi tutuklandı. 3 yıldır çocuğun istismara maruz bırakılmasına ilişkin 30'u aşkın kişinin ismi geçerken, kentin ileri gelenleri olayın tüm detaylarının aydınlatılması için bir araya geldi.
 
Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde bir çocuğun sistematik cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin detaylar ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre istismar olayı kente bağlı bir köyde yaklaşık 3 yıl önce başladı. Sistematik cinsel istismarda bulunan faillerin bu süre zarfında çektikleri görüntülerle çocuğu tehdit ettiği belirtildi. Ayrıca, istismar olayına ilişkin yaklaşık 2 yıldır hem köyde hem de kentin belli bir kesiminde iddiaların dile getirildiği öğrenilirken, ancak bu süre zarfı içinde konuya ilişkin herhangi hukuki bir adım atılmadığı ortaya çıktı.
 
'Gizli' soruşturmada 7 kişi hakkında gözaltı
 
Olay, geçtiğimiz hafta iki tanığın ihbarı sonucu açığa çıktı. Yapılan ihbardan hemen sonra Beytüşşebap Cumhuriyet Savcısı tarafından konuya ilişkin soruşturma başlatıldı. "Gizli" bir şekilde yürütülen soruşturma sonrası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından istismara maruz bırakılan çocuk "koruma" altına alınarak, farklı bir kente götürüldü. Burada psikolog eşliğinde çocuğun beyanı alındı. Verilen beyan sonrası, belediye personeli C.A., korucular M.K. ile A.K., H.A., E.A., C.K. ve F.T. hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.
 
Tutuklanan 5 kişinin ifadelerinde farklı isimler verildi
 
Kentte 27 Ekim günü yapılan ev baskınlarında belediye personeli C.A. ile H.A., E.A., C.K. ve F.T. gözaltına alındı. Bir gün sonra adliyeye sevk edilen failler, savcılık ifadelerinin ardından "nitelikli cinsel istismar" suçundan Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Failler çıkarıldıkları mahkemece aynı gerekçeyle tutuklandı. 5 kişi de ifadelerinde, hakkında gözaltı kararı bulunan M.K.'ye işaret etti. Ayrıca, verilen ifadelerde çok sayıda kişinin isminin geçtiği öğrenildi.
 
Korucu tutuklandı, 30 aşkın kişinin adı geçiyor
 
Hakkında gözaltı kararı çıkarılan ve yakın zaman içerisinde Federe Kürdistan Bölgesi sınır hattında görevlendirilen korucular M.K. ve A.K. de dün gözaltına alınarak, adliyeye sevk edildi. Koruculardan A.K. savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılırken, M.K. ise "nitelikli cinsel istismar" suçlamasıyla tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. M.K. de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
 
Ayrıca, söz konusu soruşturma kapsamında 30'u aşkın kişinin isminin geçtiği aktarıldı.
 
Kent sessizliğe büründü
 
Öte yandan, olaya ilişkin önceki gün kentin ileri gelenleri bir araya geldi. Olayın aydınlatılması noktasında karar alan ileri gelenlerin İlçe Kaymakamı ve kimi yetkililerle görüşmek için girişimde bulunacakları öğrenildi.
 
Kentte sistematik cinsel istismara ilişkin kimsenin konuşmak istememesi ise dikkat çekti.