‘Biz Rojava çocukları dünyanın gözü önünde katlediliyoruz’

  • 11:59 1 Kasım 2019
  • Güncel
HESEKÊ - Kuzey ve Doğu Suriye’deki saldırılardan dolayı tepkisini dile getiren 12 yaşındaki Hêvî Xabur, “Biz Rojava çocukları dünyanın gözü önünde katlediliyoruz, kimseden ses çıkmıyor. Çocukların öldürülmesini önleyin. Kendi ülkemizde mutlu yaşayıp okumak istiyoruz” dedi. 
 
Türkiye ve ona bağlı Suriye Milli Ordusu (SMO) üyeleri, 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye sınırına saldırı başlatmıştı. Bu süre zarfında, binlerce çocuk, yaralandı, binlercesi göç etmek zorunda bırakıldı. Serêkaniyê’de yaşayan 12 yaşındaki Hêvi Xabur, saldırılar sonucunda ailesiyle birlikte Hesekê’ye bağlı Barzan köyüne göç eden ailelerden sadece biri. Êzidî bir ailenin çocuğu olan Hêvî, yaşanan saldırılara karşı tepkisini dile getirdi.
 
‘Günahımız neydi?’
 
“Biz de katliamlardan, ölümlerden ve kandan uzak kendi ülkemizde mutlu yaşamak istiyoruz, evimize dönmek istiyoruz” diyen Hêvî, “Türkiye çocukları katletti, okullarımızı bombaladı. Bizim ne günahımız vardı? Erdoğan ne istiyor bizden, okumamamız için okullarımıza vuruyorlar, ama biz evimize dönmek istiyoruz. Okula gidiyorduk, arkadaşlarımızla Serêkaniyê sokaklarında oyunlar oynuyorduk. Güvenli bir yerdeydik. Şimdi de tank top ve uçaklarla bize saldırıyorlar, hayatımızı ve geleceğimizi yok ediyorlar” diye belirtti.
 
‘Biz sokaklarda yatmak istemiyoruz’
 
Hêvî, “Avrupa’daki çocuklar mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor, fakat biz Rojava’da katlediliyoruz” diyerek, içerisinde bulundukları durumu özetledi. Hêvî, “Avrupa’da bir çocuk yaşamını yitirdiğinde bütün dünya ayaklanıyor, biz Rojava çocukları dünyanın gözü önünde katlediliyoruz, kimseden ses çıkmıyor. Biz de kendi ülkemizde kandan, katliamlardan ve ölümlerden uzak yaşamak istiyoruz. Sokaklarda yatmak istemiyoruz, evlerimize dönmek istiyoruz” dedi. 
 
Hêvî ayrıca, Kuzey ve Doğu Suriye’deki çocuklar için bir şarkı söyledi.