‘Herkesi eril ve tekçi anlayışa karşı mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz’

  • 15:05 1 Kasım 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - 1 Kasım Dünya Kobanê Günü ve 2 Kasım Dünya Rojava Günü vesilesiyle açıklama yapan HDP, “Yaşadığımız coğrafyadaki her türlü baskı, zorba, eril ve tekçi anlayışa karşı demokrasi, barış ve adalet diyen herkesi demokrasi mücadelesini büyütmeye çağırıyor, Dünya Kobanê ve Rojava günlerini kutluyoruz”
 
DAİŞ çetelerinin 15 Eylül 2014 tarihinde Kobanê'ye saldırması ile tüm dünyanın tanık olduğu 134 gün süren mücadelenin ardından 1 Kasım tarihi Dünya Kobanê Günü olarak kabul edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Yenişehir ilçe binasında Dünya Kobanê Günü’ne ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya HDP Diyarbakır il ve ilçe örgütleri katıldı. İlçe binası önünce yapılmak istenen açıklama polis tarafından engellendi. Çevik kuvvet ve zırhlı araçlarla ablukaya alınan ilçe binasında açıklama yapılırken, ses megafon ile dışarıya verildi. Açıklamayı dinleyen yurttaşlar polisler tarafından uzaklaştırıldı.
 
Basın açıklamasını okuyan HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Sadrettin Kaya, şu şekilde konuştu: “1 Kasım, Nobel Barış ödülü alanların, akademisyenlerin, aydınların, yazarların, STK temsilcilerinin çağrısı ile DAİŞ vahşetine karşı direnenlerle dayanışmak için Dünya Kobanê Günü ilan edildi. 2 Kasım günü ise Kuzey Doğu Suriye’de statükocu veya küresel kapitalist sistemin tarafı olmak yerine demokratik bir yönetimin mümkün olduğunu gösterdiği için Dünya Rojava Günü olarak ilan edildi.
 
‘Hevrîn Xelef’in katledilmesi sistemin hedef alınmasıdır’
 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye yakın coğrafyalara kadın özgürlükçü bir demokrasi modelinin mümkün olduğunu gösterirken, AKP-MHP iktidarı ne pahasına olursa olsun başta Kürtler olmak üzere tüm halkların ve inançların Suriye’de bir statü sahibi olmaması için çaba harcadı. Bunun neredeyse her türlü ittifakı gerçekleştirirken cihadist ve selefi yapılarla işbirliği yapmaktadır. Yakın zamanda yaşamın her alanında çalışma yürütmüş ve kadın iradesinin güçlü temsilcilerinden olan Hevrîn Xelef’in bu cihadist çeteler tarafından katledilmiş olması hedef alınan sistemin ve yerine getirilmek istenen anlayışın en net göstergelerindendir.
 
‘Dünya Kobanê ve Rojava günlerini kutluyoruz’
 
Barış sözünü kullanarak savaş çıkaranlar hiç şüphesiz tarihe gömülecek ve çözülecektir. Bu saldırılar barış pınarı değil olsa olsa batış pınarı olabilir. 1 Kasım Dünya Kobanê Günü ve 2 Kasım Dünya Rojava Günü’nde zorbalığı dayatanlara karşı demokrasi mücadelesi vererek direnmek meşrudur. Kimliği ve inancı ne olursa olsun her birimizin tarihi sorumlulukları alması gereken günlerin şafağındayız. HDP olarak yaşadığımız coğrafyadaki her türlü baskı, zorba, eril ve tekçi anlayışa karşı demokrasi, barış ve adalet diyen herkesi demokrasi mücadelesini büyütmeye çağırıyor ve Dünya Kobanê ve Rojava günlerini kutluyoruz.”