Pervin Buldan'dan Eren Keskin'e dayanışma ziyareti

  • 13:45 2 Kasım 2019
  • Siyaset
İSTANBUL - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve milletvekilleri, geçtiğimiz günlerde evi basılan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin’e dayanışma ziyaretinde bulundu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekilleri Oya Ersoy, Zeynel Özen, Ali Kenanoğlu ve Fatma Kurtulan geçtiğimiz günlerde polis tarafından evi basılan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel başkanı Eren Keskin’e geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaret, İHD İstanbul Şubesi’nde gerçekleşti. Eren Keskin’e ziyaret sırasında İHD Şube Başkanı Gülseren Yoleri eşlik etti. 
 
'Bu saldırı hepimize yapılmış sayılır' 
 
Ziyarete ilişkin açıklama yapan Pervin, dayanışma ziyaretinde bulunmak istediklerini belirtti. Son zamanlarda başta Eren Keskin olmak üzere birçok kişi ve kesime yönelik linç girişimleri, cezalar, gözaltılar, tutuklamalar olduğuna dikkat çeken Pervin, “Bu bir konsepttir. Eren Keskin’in güçlü bir insan hakları savunucusu olduğunu biliyoruz. Hukuk, adalet ve kadın özgürlüğü için vermiş olduğu mücadelenin ne kadar önemli ve kıymetli olduğunu da biliyoruz. Kendisine yapılan saldırı, hem kadın hem de insan hakları savunucusu kimliğine yapılmıştır. Sevgili Eren Keskin’e yapılan tüm bu saldırılar hepimize yapılmış sayılır” dedi. 
 
Hem kadını hem de adaleti, demokrasiyi, barışı ve özgürlüğü savunun bir parti olarak Eren'e yapılan saldırıyı kınadıklarını vurgulayan Pervin, “Daha çok bir araya gelebileceğimiz, birlikte güçlü olabileceğimiz bir dönemdeyiz. Yalnız ve sessiz olduğumuz sürece bu saldırılar artacak ve devam edecektir. Ne kadar güçlü ve dayanışma içerisinde olabilirsek bu tür saldırıları berhava edebileceğiz” diye konuştu.
 
'Eren Keskin'in yanındayız'
 
Bugün Türkiye’de adaletin, hukukun ve demokrasinin olmadığını kaydeden Pervin, bütün bu saldırıların altında yaşanan gerçeklerin bu olduğunu ifade etti. HDP eski Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında önce tahliye sonra tekrardan tutuklama kararı verilmesine de değinen Pervin şunları dile getirdi: “Saraya bağlı savcılar tarafından bu karara itiraz edildi. Bu itiraz çerçevesinde Abdullah Zeydan’a bir kez daha ceza verildi. Tutukluluğunun devam edilmesi kararı alındı. Bugün ülkede bu duruma itiraz edenler, demokrasiyi ve barışı isteyenler her zaman cezalandırılıyor. Abdullah Zeydan da bunlardan biri oldu. Bu ülkede kadın olmak, Kürt olmak, demokrat olmak, barışı savunmak zor. Ama bizler zorları mücadele ede ede başaracağımıza inanıyoruz. O yüzden bütün bu zorları başarabilmek adına da güçlü bir mücadele yürütebileceğimizin sözünü veriyoruz. Bir kez daha sevgili Eren Keskin’e yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.”
 
'O kadar çok insan kayıp edildi ki'
 
Eren ise ziyarete ilişkin şunları ifade etti: “Bir kadının yaşayabileceği en büyük acıyı yaşamış bir insanın bana destek olması çok anlamlı. Çocuğunu dünyaya getirdiği gün eşi katledildi. Biz bunların hepsini insan hakları savunucuları olarak çok yakın yaşadık. O kadar çok arkadaşımız öldürüldü ki, o kadar çok insan kayıp edildi ki, bizim kendi yaşadıklarımız onların yanında hiç. Çünkü bizim ölülerimiz var. Bugün eğer bizler bu mücadeleye devam ediyorsak, ölülerimize olan saygımızdan devam ediyoruz.”
 
'Büyük bir hukuk garabeti yaşandı'
 
Dün büyük bir hukuk garabetinin yaşandığının altını çizen  Eren, Abdullah Zeydan’ın tahliye kararında düşman hukukunun devreye girdiğini söyleyerek, “Tekrar tutuklandı. Şunu hiç unutmamak gerekiyor; Kürdistan her zaman farklı bir hukukla yönetildi. Bugün de farkı bir hukukla yönetiliyor.  Bu sömürge hukukudur. Ve Kürtler sömürgeciler ile emperyalistler arasında kalmış büyük bir savaş veriyor. Büyük acılar yaşanıyor. Bırakıldığım gün sevinmeye utandım. Serbest bırakıldım sevinemedim. Bir gün önce sevgili Selçuk Mızraklı ve diğer belediye başkanları tutuklandılar. Bu da yetmedi, elleri kelepçeli bir şekilde 10 saat Kayseri’ye sevk edildiler” ifadelerini kullandı. 
 
'Dayanışma için teşekkür ediyorum' 
 
Birkaç gün önce ABD parlamentosunda “Ermeni Soykırım” tasarısının geçtiğini hatırlatan Eren, “Kendi coğrafyamızda tartışmadığımız ve yüzleşmediğimiz büyük acılar, katliamlar ve soykırımları başkaları tartışıyor. Ve ülkeler arasındaki çıkar ilişkileri adına tartışıyorlar, biz tartışmadığımız için. Dayanışmaya çok ihtiyacımız var. Bana gösterilen bu dayanışma için çok teşekkür ediyorum. Dün Dünya Kobanê Günü’ydü. Bütün temiz sevgi dolu duygularımızla Dünya Kobanê Günü’nde bir kez daha anmak istiyorum” diye konuştu. 
 
'İnsan hakları kimliğine bir saldırı'
 
Ardından konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ise, Eren'e yönelik saldırının insan hakları kimliğine yönelik bir saldırı olduğunu belirtti. Desteğin ve dayanışmanın çok önemli olduğunu söyleyen Gülseren, “Hak ihlalinin yaşandığı her yer de mutlaka insan hakları savunucuları dayanışma gösterecektir. Zulmün bugün neredeyse egemen olduğu bir zamanda tabi ki bizde insan hakları savunucuları dayanışma göstereceğiz” dedi.