Ömerli halkı: Operasyonun intikamı alınmak isteniyor

  • 09:10 3 Kasım 2019
  • Güncel
MARDİN - Ömerli'de Eylül ayında yaşanan çatışmalardan sonra bölgede köylüler üzerinde hayata geçirilen baskılar devam ediyor. Olayın üzerinden aylar geçmesine rağmen tehditlerin devam ettiğini ifade eden köylüler, "Evlerimizi bırakmaya zorlanıyoruz" dedi. 
 
Mardin’in Ömerli ve Nusaybin ilçelerinin kırsal bölgesini içine alan Ömeryan bölgesinde, 7 Eylül günü operasyona çıkan Polis Özel Harekât (PÖH), Jandarma Özel Harekât (JÖH) birlikleri ve korucular ile HPG’liler arasında çatışma çıkmış, PÖH Mardin Şube Müdürü Tufan Kansuva yaşamını yitirmişti. Ardından Mardin Valiliği tarafından Nusaybin'in Büyükkardeş (Cînata Muho) ve Küçükkardeş (Cînata Hiso) kırsal mahalleleri ile Ömerli'ye bağlı Sulakdere (Hacîya) ve Duygulu (Yestê) kırsal mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Yasak sonrasında köy muhtarlarını Ömerli’de toplayan Jandarma Komutanlığı’nın ise muhtarları tehdit ettiği öne sürülmüştü.  Son olarak askerlerin köylüleri tehdit etmeye devam ettiği öğrenilen bölgede evlerini terk etmeye zorlandıklarını ifade eden köylüler yaşamlarının günden güne zorlaştığını ifade etti.
 
Köylüler evlerini terk etmek zorunda kalıyor!
 
Köylerde özellikle belirli ailelerin kapısına gittiği öne sürülen askerlerin ailelere, "Buralardan gidin sizi bir daha görürsek her an başınıza bir şey gelebilir" dediği belirtildi. Ovabaşı (Metina) köyünde bulunan bir aileyi de bu şekilde tehdit ettiği ifade edilen askerlerden sonra ailenin köyden çıktığı da gelen bilgiler arasında. Ovabaşı dışında aynı olayın yaşandığı iki köyle birlikte toplamda 3 ailenin tehditler yüzünden evlerini bırakıp gitmek zorunda kaldığı öğrenilmişti. Yaşanan olaylardan sonra bir müddet sessizliğin hakim olduğu bölgede son günlerde yaşanan askeri hareketlilik ile birlikte köylülere tehditlerin de başladığı kaydedildi.
 
'Sessiz kalındığı için bu tehditler bitmiyor'
 
Köyde yaşayan yurttaşların tedirginlik içinde günlerini geçirdiği bölgede evlerini bırakmaya zorlanan ailelerin sayısının da gün geçtikçe artıyor. Yaşanan olay ve sonrasındaki gelişmeler ile ilgili konuşan ismini güvenlik nedeniyle vermek istemeyen bir yurttaş, "Çatışmalar zamanında başımıza gelmeyen kalmadı. Birden fazla kişi 90'larda ki gibi olacak diyerek evini bırakmak zorunda kaldı. Aylardır tehditler yüzünden aynı korkuyla yaşıyoruz. Kimse ne tarlasını ne de bahçesinde hasat yapmadı. Çatışmadan sonra askerler köyleri gezip herkesi tehdit etmişti şimdi yeniden aynı şeyi yapıyorlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yeniden köylerimizi boşaltmamızı istiyorlar. Operasyonun intikamı alınıyor. O kadar işkence edip hakaret ettiler kimse üzerinde durmadığı için bunu yapmaya devam ediyorlar. Üzerinde durulsaydı şu an bu şekilde tedirginlik içinde yaşıyor olmazdık" dedi.