Zırhlı aracın çarptığı Suphiye: Sadece adalet istiyorum

  • 09:01 4 Kasım 2019
  • Güncel
MARDİN - Dargeçit ilçesinde zırhlı aracın çarpması sonucu ağır yaralanan Suphiye Yakut, 6 Kasım'da görülecek duruşması için adalet çağrısında bulundu.
 
Mardin’in Dargeçit ilçesinde 22 Nisan 2018 tarihinde zırhlı polis aracının çarptığı 50 yaşındaki Suphiye Yakut, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı. Vücudunda birden fazla kırık oluşan Suphiye, uzun süre hastanede tedavi edildikten sonra taburcu oldu. Olay sonrası aile suç duyurusunda bulunurken, yürütülen soruşturma kapsamında açılan davada Suphiye Yakut önce müşteki daha sonra da katılan olarak UYAP kayıtlarına geçirildi. Olayla ilgili yürütülen soruşturmada araç kamerasının kazanın yaşanmasından 10 dakika önce kayıt almayı durdurduğu, yine elektrik kesintisi nedeniyle olay yerini gören MOBESE kameralarının da kayıtta olmadığı ortaya çıkmıştı. Bilirkişi raporunda sanık Savaş Göktaş'ın " Asli kusurlu" olduğu kaydedilmişti. Davanın duruşması ise 6 Kasım'da Mardin Adliyesi’nde görülecek.
 
Bilirkişi raporu sanık polis memurunu ‘Asli kusurlu’ bulmuştu
 
Bilirkişi raporunun "kanaat bölümünde", daha önce Trafik Denetleme Büro Amirliği’nin hazırladığı ve polis memuru S.G.nin “tali kusurlu” olduğunu belirten raporun aksine “asli kusur" tespitinde bulunuldu. Raporun ilgili kısmında şu ifadelere yer verildi: “47 A 0760 plakalı zırhlı araç sürücüsü S.G.nin 2918 sayılı K.Y.T.K’nunda yer alan sürücülere ait Kusur’lardan ‘67/1-b Yönetmelikte belirtilen şartlar dışında geriye dönmek veya geriye gitmek, izin verilen hallerde bu manevraları yaparken karayolunu kullananlar için tehlike veya engel yaratmak’  kusurunu işlediğinden asli ve tamamen kusurlu olduğu, yaya Suphiye Yakut’un kavşak girişinde kurallara uygun karşıdan karşıya geçişini tamamlayarak, Ceylan Sokağa giriş yaptığı esnada, kontrolsüz ve hızla geri geri manevra yapan zırhlı aracın kendisine çarparak yaralanmasıyla sonuçlanan kazada alabileceği bir önlem olamayacağından kusursuz olduğu kanaatine varılmıştır.”
 
'Kaza nedeniyle yürümekte zorluk çekiyorum'
 
6 Kasım'da Mardin Adliyesi’nde görülecek duruşma öncesi adaletin yerine getirilmesi çağrısında bulunan Suphiye ise, "O gün olan kazanın üzerinden bir buçuk yıl geçti. Bütün kemiklerim kırılmıştı. Şimdi bacağımın tümünde platin var. Yürümekte ve eğilmekte çok zorlanıyorum. Kazanın olduğu gün de çarpan araçta kimse bana yardım etmedi. Hastaneye gittiğimde doktorlar ‘kemiklerin paramparça olmuş’ dedi. Aylarca tedavi gördüm. Duruşmalara gitmekte bile zorlanıyordum" dedi.
 
'Adalet istiyorum'
 
Duruşmalardaki polislerin kendisine "Bak bir şeyin yok sapasağlamsın" dediğini ifade eden Suphiye, "Şimdi bile ayakta duramıyorum. Başıma aldığım darbe nedeniyle bazen hafıza kaybı yaşıyorum. Bana çarpan suçlu olmasa o da buna inansaydı bir geçmiş olsuna gelir bize yardım ederdi ama etmedi. Duruşmalara gittiğimde de orada ki polisler ‘Bak teyze senin hiç bir şeyin yok’ diyorlar. Yoksa neden ben mahkeme kapılarındayım. Bize hakkımız olanı versinler. Biz sadece adalet istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz. Kaç defa oldu mahkeme kapılarına gidiyoruz ama hep erteliyorlar. Bu sefer de bunu yapacaklar. Ama biz artık bıktık. Adalet istiyoruz. Kamera kayıtları insanların söyledikleri her şey ortadadır. Herkes kimin suçlu olduğunu biliyor" diye konuştu.