'Bu yaşananlar film değil, kadınlar çocuklar katlediliyor'

  • 09:09 4 Kasım 2019
  • Güncel
HESEKÊ - Türkiye’nin Serêkaniyê'ye saldırıları ardından Hesekê’ye göç edenlere halk kapılarını açtı. Serêkaniyêli 5 aileye evini açan Şemsa Xelê, " Herkes gözünü ve kulağını kapatmış sadece izliyor. Burada film oynamıyor. Kadınlar çocuklar katlediliyor. Erdoğan topraklarımızı çetelere bırakacağımızı düşünmesin. Çok yakında Serêkaniyê'ye döneceğiz ve onlar buraları terk edecek" dedi.
 
Türkiye ve ona bağlı Suriye Milli Ordusu (SMO) 9 Ekim'de Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırılarını başlattı. Saldırılar sonrası yüzbinlerce kişi göç etmek zorunda kalırken, toprağını terk etmeyenler ise saldırılara maruz kalarak göçe zorlandı. Onlarca kişi yaşamını yitirdi, yüzlercesi yaralandı. Göç edenlerin birçoğu Hesekê'ye geçerek burada okullara yerleştirildi. Göç edenlerin sayısının artmasından dolayı okullarda da yer bulamayan yurttaşlar oldu. Buna karşı Hesekê halkı evlerini, göç edenlere açtı. Evinin kapılarını açan ve yurttaşları evine alanlardan biri de Şemsa Xelê. 5 aileyi evine alan Şemsa, saldırıları kınadı.
 
'Ne istiyorlar bizden?'
 
Şemsa, Türkiye’nin saldırılarına işaret ederek, daha önce DAİŞ'in de aynı yöntemle saldırdığını hatırlattı. Kürtlerin varlığına tahammül edilmediğini söyleyen Şemsa, "Halkımız göç ettirildi ve evleri talan edildi. Özerk Yönetim Serêkaniyê halkını okullara yerleştirdi. Okullarda yer kalmadı. Burada halk göç eden aileleri evlerine aldı. Ben de 5 aileyi evime getirdim. Biz kimseden yardım istemiyoruz. Kimsenin yardımına ihtiyacımız yok. Biz sadece Erdoğan ve çetesinin toprağımızı terk etmesini istiyoruz. Ne istiyorlar bizden? Önce kendi ülkesini kurtarsın. Bizim topraklarımız zaten özgür. Biz özgürüz. Aramızdaki birliği beraberliği bozmak istiyorlar ama bozamazlar. Kürt halkı etle tırnaktır. Ne et tırnağı bırakır ne de tırnak eti. Biz gücümüz ve irademizle Erdoğan ve çetesini toprağımızdan göndereceğiz. Topraklarımızı asla onlara bırakmayacağız. Çok uzak değil, yakın bir zamanda Serêkaniyê'ye yeniden gideceğiz" ifadelerine yer verdi.
 
'Bu yaşananlar film değil, kadınlar çocuklar katlediliyor'
 
Türkiye’nin işlediği savaş suçlarının tüm dünya tarafından bilindiğini dile getiren Şemsa, şöyle konuştu: "Erdoğan bu suçların hesabını verecek. Herkes gözünü ve kulağını kapatmış sadece izliyor. Burada film oynamıyor. Kadınlar çocuklar katlediliyor. Kadınlar bilerek hedef alınıyor. DAİŞ zihniyetini tekrarlıyorlar. Bütün barbarlıkları hayata geçiriyorlar. Cenazelere işkence ettiler. Sadece Kürt kadınına değil, tüm kadınlara düşmanlar. Bütün dünya Êzidî kadınlara neler yapıldığını gördü. Suriye ordusu halka yardım etmeye geldi ama bir fişek sesini duyunca arkasına bakmadan kaçtı gitti. QSD savaşçıları günlerdir toplara, tanklara karşı direniyor. Biz yardımlarını istemiyoruz, biz sırtımızı güçlü savaşçılarımıza dayadık. Başımız dik. Erdoğan ise uçaklarıyla güçlü. Uçakları olmasa savaşçılarımıza karşı 3 gün bile direnemezler. Biz ne uçaklarından ne de tanklarından korkuyoruz. Kanımızın son damlasına kadar savaşçılarımızın yanında olacağız."