Yazar Sultan: Çalıştayla birbirimize güç kattık

  • 10:30 4 Kasım 2019
  • Kültür Sanat
Rengin Azizoğlu
 
DİYARBAKIR -  “Kadın, yazı ve yazarlık” çalıştayını değerlendiren yazar Sultan Yaray, “Kadınların bu tür etkinliklerde birbirinden feyz alması ve çalışmalarını birbirleriyle paylaşmaları büyük bir kazançtır. Yaşadığımız sıkıntıları paylaşmak ve arkadaşların çözüm yollarını dinlemek bizim açımızdan çok verimli oldu” dedi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) öncülüğünde gerçekleşen “Kadın, yazı ve yazarlık” çalıştayında çeşitli illerden gelen 40’a yakın yazar buluşarak deneyimlerini paylaştı. Karşılıklı tartışmaların yaşandığı çalıştayda, kadınlar yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini belirtti. Yazar Sultan Yaray gerçekleşen çalıştayı değerlendirdi.
 
‘Bu çalıştayların önemi çok büyüktür’
 
Çalıştayda özellikle kadın yazarlık ile yazarların kullandığı eril ve cinsiyetçi dil üzerine konuştuklarını anlatan Sultan, tutuklu kadın yazarların yaşadıkları sıkıntılara ilişkin değerlendirmeler de yaptıklarını sözlerine ekledi. Sultan devamında,  “Onların da bizim aramızda olmalarını isterdik. Bu tür çalıştayların bizim açımızdan önemi çok büyüktür. Kadınların bu tür etkinliklerde birbirinden feyz almaları ve çalışmalarını birbirleriyle paylaşmaları büyük bir kazançtır. Özelikle Kürtçe yazan kadın yazarlar Kürtçe yazdıkları için ayrıca sıkıntılar yaşamıştır. Anadilde eğitim olmaması, aileden dolayı okumamaları, Kürtçe üzerindeki baskı ve savaş politikalarının yol açtığı sıkıntılar bir yana bunları kadın yazar olarak başarmak büyük bir güç istiyor. Burada bunları paylaşmak ve arkadaşların çözüm yollarını dinlemek bizim açımızdan çok verimli oldu” diye konuştu.
 
‘Toplumda ‘kadın yazar olamaz’ anlayışı var’
 
Kadınların okuma yazmayı dergilerden ve gazetelerden öğrendiklerini  belirten Sultan, kadınların bir şekilde okuma yazma öğrenip kendini ifade etmeyi başardıklarını  kaydetti. Sultan, “Bu Kürt kadınlarının aslında ne kadar direnişçi olduğunu gösteren küçük örneklerden biri. Umarım daha çok bir araya gelir ve birbirimizi dinleriz. Kadınların okuma yazmayla sıkıntıları bitmiyor maalesef, yazarken, kitabını basarken ve ayrıca satıp imzalarken ayrı ayrı sıkıntılar yaşıyor. Toplumda kadını beğenememe durumu var, ‘o bir yazar olamaz’ anlayışı hakim. Sadece ev ve ev işlerinde beceriklidir mantığıyla yaşayan bir toplumda yazmak kolay olmuyordur maalesef” dedi. 
 
‘Eril zihniyette kurtulup yazmalıyız’
 
Erkek yazarların eserlerinde kadını hedef aldığını  dile getiren Sultan, erkeğin kendini tatmin etmek ve erkekliğini ispat etmek için dilini kadını aşağılayan bir yerden  kurduğunu söyledi. Eserlerde kadınların hep katledilen, taciz edilen bir rolü olduğunu hatırlatan Sultan, “Bu bizim erkek Kürt yazarlarımız için de geçerlidir. Bizlerin bunlara eleştirel bir dille yaklaşmamız gerekiyor. Sonuna kadar buna karşı eleştirilerimizi söylemeliyiz. Kadınların da kendi farkına vararak ve gerçekten kadının kalemiyle yazmaları gerekiyor. Kesinlikle eril zihniyetten kurtulup yazmak önemli. Kürt edebiyatı dengbêjlikle filizlenmiştir. Bu kadınların emeğiyle gelişmiş. Bunu da hakkıyla sürdürmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 
‘Birbirimize güç katacağız’
 
Son olarak çalıştaya değinen Sultan şunları söyledi: “Çalıştayda Diyarbakır yanı sıra farklı illerden de katılım oldu. Birçok kadın yazar arkadaşla bir araya gelebildik. Umuyorum ki gelecekte Kürdistan’ın her tarafından Kürt kadın yazarlarla bir araya geliriz. Bizim birlikte paylaşacağımız birbirimize öğreteceğimiz çok şey var. Umarım bu çalıştaylar daha fazla olur. Burada çok güzel sonuçlar elde etik. Bu bize hem bir örnek ve gelecek için bir adım oldu. Onlarca Kürt yazar var ki maalesef kadın oldukları için tanınmıyor. Bu birliktelikler sayesinde birbirimizi tanıyıp birbirimize güç katacağız.”