Şevin Alaca: Kars’ta birlikte üretiyor birlikte çözüyoruz

  • 09:08 6 Kasım 2019
  • Güncel
KARS - Kozmopolit yapısıyla kendine özgü bir kent olan ancak başta çevre olmak üzere birçok sorunun bulunduğu Kars’ta HDP’li belediye projelerini hayata geçirmeye başladı. Eşbaşkan Şevin Alaca, “Kadınlarla birlikte üretiyor, sorunlara birlikte çözüm arıyoruz” dedi. 
 
31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ilk defa kazandığı Kars Belediyesi’nin kent genelinde çalışmaları hızla sürerken bir yandan da kadınlar ve halk için yeni projeler hayata geçiriliyor. Birçok dilin, kültürün bir arada yaşadığı, kendine özgü bir yapısı olan kentte kadın ve dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalara öncelik veriliyor. 
 
Kadınlar için Mor Kafe
 
Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, kentin acil sorunlarından bir olan çevre kirliliğine karşı ilk olarak temizliğe, sonrasında da farklı projelere başladıklarını aktardı. Sadece kadınların çalıştığı Mor Kafe’nin açıldığını, kadınların yöresel erişte, kaşar peyniri, kurutulmuş otlar, mantı, salça ve reçelleri burada satabileceklerini kaydetti. 
 
‘Bir araya gelerek birlikte çözüm üretiyoruz’ 
 
Halkın yoğun bir şekilde belediyeye gelip sorunlarını rahat bir şekilde dile getirdiğini belirten Şevin, “Öncesinde kadınlarla bir araya gelerek kadına yönelik şiddete ilişkin bir panel düzenledik. Bunu sürekli devam ettirmek amacıyla her hafta belediyede kadınlar ile bir araya gelerek sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu buluşmaları sürekli devam ettirmeye çalışacağız. Belediyede olmazsa bile evlerine giderek sorunlarını dinlememiz gerekiyor” dedi. 
 
Kadınlar için taş bebek çalışması 
 
Kadınlar için kültür merkezi açarak burada 50 kadına taş bebek, Kars kalesi heykeli ve birçok çalışma yaparak eğitimin verildiğini aktaran Şevin, kadınların merkez bahçesinde açtığı sergiden de kazanç sağladığını söyledi. Şevin, “Kadınlar eğitimin yanı sıra ilk defa Kars’ta böyle bir çalışma yürüttü ve taş bebekler halkın ilgi odağı oldu” dedi. 
 
Kadın futbol takımı kuruldu
 
Kars’ta ilk defa kadınlar için kurulan futbol takımına genç kadınların yoğun ilgi gösterdiklerini söyleyen Şevin, tüm ihtiyaçlarının karşılandığını, futbola dönük hedeflerinin bu sayede ilerleyeceklerini ve genç kadınların her gün düzenli antrenmanlara geldiklerini söyledi. Şevin yakın zamanda kadın futbol takımının kentler arası maçlara da çıkacağını aktardı. 
 
Hayvanlar için barınak projesi
 
Kentin en önemli sorunlarından birisinin de sokak hayvanları için yeterli bir barınağın yoksunluğu olduğunu belirten Şevin, “Geçici olarak bir barınak var fakat hayvanlar için tam olarak istediğimiz koşullar yok. Bundan kaynaklı, peyzajcı bir arkadaş hayvan barınağı için bir proje hazırladı ve yakında bunu inşa ettireceğiz” diye kaydetti.   
 
Hayvan mezarlığı projesi 
 
Kars’ta yoğun bulunan hayvanların, özellikle yaşamını yitiren köpeklerin çöplere atıldığını ifade eden Şevin, bundan kaynaklı kent çıkışında bir mezarlık projesini en kısa sürede hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. 
 
Engelliler için kurs
 
Kısa zamanda planlanan projelerin yanında engelli yurttaşlar için de çalışmalar söz konusu olduğunu belirten Şevin, “Nikah şekeri yapımı eğitim verilerek, burada nikah sahiplerine satarak ekonomilerini sağlayacak bir proje hayata geçirilecek” dedi.