Belediye eşbaşkanına saldırı ve tehdit

  • 09:09 8 Kasım 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - İdil Belediye Eşbaşkanı Songül Erden’in AKP ilçe teşkilatı üyesi olduğu kaydedilen Şükrü Erden tarafından saldırıya ve tehdide maruz bırakıldığı öğrenildi. Saldırıların AKP’liler ve polisler tarafından yönlendirildiğini söyleyen Songül, “Biz kadınlar gücümüz ile bu saldırılara karşı duracağız, direneceğiz ve bu saldırılara cevap vereceğiz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkanlarına ve yöneticilerine dayatılan ajanlık dayatması devam ederken, diğer yandan saldırılar da sürüyor. Şırnak’ın HDP’li İdil Belediye Eşbaşkanı Songül Erden’in, AKP ilçe teşkilatı üyesi Şükrü Erden tarafından tehdit edildiği ve saldırıya maruz bırakıldığı öğrenildi. Konuya dair Songül Erden ajansımıza konuştu. HDP’ye yönelik saldırıların son zamanlarda yaygınlaştığını ifade eden Songül, AKP iktidarı tarafından Diyarbakır HDP İl Binası önünde bekletilen aileleri örnek olarak gösterdi.
 
‘Bu kişi sadece bana saldırmak için gelmişti’
 
Kendisine yönelik saldırının iki hafta önce Şükrü Erden tarafından yapıldığını vurgulayan Songül, “İki hafta önce AKP İdil ilçe teşkilatı üyesi olan Şükrü Erden isimli kişi, belediyeye gelerek bize saldırdı. Belediyeye girdiğinde meclis üyesi arkadaşlarımız başkanlık odasına girmesine izin vermediler. Meclis üyelerimize ‘başkanınız nerede onu getirin bana’ diye bağırıyordu. Meclis üyelerimiz ile tartışırken ‘yanımda bıçağım var önümden çekilin’ diye tehdit etti. Bunun üzerine meclis üyelerimiz ‘bizi öldürmeden başkanımız yanına seni göndermeyiz’ diye karşılık verdi. Bu kişi sadece bana saldırmak için gelmişti” diye belirtti.
 
‘Gerçekleşen saldırı bilinçli bir saldırıdır’
 
AKP üyesi kişinin belediyeden gönderildikten hemen sonra telefon ile arayarak cinsiyetçi hakaretlerde bulunduğunu söyleyen Songül, şunları aktardı: “Telefonda konuştuğu sırada da ‘ben AKP ilçe üyesiyim. Ben oradan geliyorum’ dedi.  Meclis üyelerimize ‘ben başkanı nerede görsem arabada yakacağım’ diyerek tehditler savurdu. Bu da yetmezmiş gibi aynı günün akşamında saat 20.00 sıralarında arabası ile evimin bahçesine kadar geldi. Bahçeme giren bu kişi evimin bir köşesinde saklanmıştı. Ailemden birileri bunu fark edince direk polisi aradık. Bunun üzerine polis geldi. Eğer biz polise haber vermemiş olsaydık ve o kişinin de evimizin bahçesinde olduğundan haberimiz olmamış olsaydı bu kişi ya bir komplo yapacaktı ya da beni kaçıracaktı. Polisler geldikten sonra arabanın plakası alındı ve bana şikayetçi olup olmayacağımı sordular. Ben de kendisinden şikayetçi olmadığımı söyledim. Çünkü eğer şikayetçi olmuş olsaydım onların istediklerini yapmış olacaktım. Bana saldırmaya çalışan bu kişi polislerin ortaklarından biridir diye düşünüyorum. Şikayette bulunmuş olsaydım da pek bir şey değişmeyecekti. Bugün bu saldırı, bu şahıs tarafından yapılmıyor. Bu kişi yönlendirenler AKP’liler ve polisler. Onlar bu kişiyi kullanarak bize saldırmasını istiyor.”
 
‘X-Ray cihazı kapıya süs diye mi konuldu?’
 
İdil Belediyesi girişine konulan X-Ray cihazına dikkat çeken Songül, “Oraya süs diye mi konuldu?” diyerek tepki gösterdi. “Şükrü Erden bıçakla belediyeye girerken polisler tarafından hiç mi üst araması yapılmadı” diye soran Songül, polislerin de bu saldırının ortağı olduğunu ifade etti.
 
‘Bizi koruyan birileri var, o da halkımız’
 
Bu kişi ile ne bireysel ne de belediye olarak hiçbir sorunlarının olmadığına dikkat çeken Songül, “Şu an benim can güveliğim yok” dedi. Saldırıyı yapan kişiyi yakından tanıdıklarına işaret eden Songül, “Halkımızın iradelerine yönelik yapılan bu saldırı karşısında sessiz kalmaması gerekiyor. Bize saldıran bu kişiyi yakından tanıyoruz. Biz en başta da söylemiştik, bizim korumalara ihtiyacımız yok. Çünkü bizi koruyan birileri var, o da halkımız. Biz kadınlar gücümüz ile bu saldırılara karşı duracağız. Sonuna kadar bu saldırılara karşı direneceğiz ve bu saldırılara cevap vereceğiz. Aynı zamanda bu kişi ile soyadlarımız aynı ama kendisi ile hiçbir bağımız yok” diye konuştu.