Gözaltına alınan eşbaşkanlar için nöbet eylemi başlatıldı

  • 17:56 8 Kasım 2019
  • Güncel
VAN - Van’da HDP’liler, gözaltına alınan İpekyolu Belediye eşbaşkanları Şehzade Kurt ile Azim Yacan serbest bırakılana kadar belediye binasında nöbet başlattı. Nöbet eylemi öncesi yapılan açıklamada “Eş başkanlarımız serbest bırakılıncaya dek binayı terk etmiyoruz” denildi.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) sabah saatlerinde gözaltına alınan İpekyolu İlçe Belediyesi eşbaşkanları Şehzade Kurt ile Azim Yacan serbest bırakılana dek nöbet eylemi başlattı. Eylem İpekyolu Belediyesi içinde yapılan basın açıklaması ile duyuruldu. Açıklamaya, HDP Van milletvekilleri Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Muradiye ve Özlap Belediye eşbaşkanları, HDP İl eşbaşkanları ile belediye Meclis üyeleri katıldı. 
 
‘Seçimle geldik seçimle gideceğiz’
 
Açıklamada söz alan İpekyolu Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Özlem Tuci, “Belediye eşbaşkanlarımız hukuksuzca gözaltına alınmıştır. Eşbaşkanlarımıza yönelik gözaltı operasyonlarını kınıyoruz. Biz halkız, haklıyız. Mutlaka kazanacağız. Belediyeyi eşbaşkanlarımız bırakılıncaya dek terk etmiyoruz. Halk bizi seçti. Seçimle geldik, seçimle gideceğiz. Eş başkanlarımızın yanındayız” dedi.
 
‘Tam anlamıyla bir ikili hukuk yürütülüyor’
 
Van Milletvekili Murat Sarısaç da, partilerine yönelik hukuksuzluğun devam ettiğini belirterek, HDP ve demokratik güçlere yönelik “düşmanca” politikalar uygulandığını belirterek bu uygulamaları kınadı. Kayyım atamalarının ülkede rutinleşen bir hal aldığını söyleyen Murat, “Kürt illerinde HDP’ye yönelik farklı bir hukuk, ülkenin diğer kentlerinde ise farklı bir hukuk devrede. Tam anlamıyla bir ikili hukuk yürütülüyor. Türkiye’de darbe anayasası devredeyken, Kürtlere düşmanlık duyulan, Kürtlere karşı uygulanan, bir düşman hukukuyla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.
 
‘Kürtlere ülkede düşman hukuku uygulanıyor’
 
Belediyelerine tek tek kayyım atandığını kaydeden Murat, “Belediye başkanlarımızın gözaltına alınması kayyım atanması için yeterli bir sebep değildir. İpekyolu Belediyesi’nde halk yüzde 50’nin üzerinde iradesini HDP’den yana kullanmıştır. Sabah saatlerinde eş başkanlarımız bir İŞİD mensubu gibi gözaltına alınmıştır. Kayyım politikası düşmanlıktır. Ülkede Alevilere, demokratlara, hükümet gibi düşünmeyen bütün kesimlere uygulanan düşman hukukudur” diye belirtti. 
 
‘Eşbaşkanlarımız serbest bırakılıncaya dek binadan çıkmıyoruz’
 
Son olarak bu “düşmanca” politikalara karşı seçilmişleri serbest bırakılana dek belediye binasında oturma eylemi başlatacaklarını söyleyen Murat, “AKP, MHP şiddet argümanlarıyla Kürtleri bastırmaya çalışıyor. Bu şiddet ülkede kendi gibi düşünmeyen bütün kesimlere yönelik uygulanıyor. İrademiz tanınıncaya dek gasp edilen haklarımız ve gözaltına alınan eş başkanlarımız serbest bırakılıncaya dek, belediye binasından çıkmıyoruz” diye konuştu.