Mahkeme sistemetik şiddeti görmedi müdahillik talepleri reddedildi

  • 18:43 8 Kasım 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - Boşandığı Ayşegül Cora’yı sistematik şiddete maruz bırakan Hasan Cora’nın yargılandığı davanın ilk duruşması görülürken mahkeme heyeti, Ayşegül’ün kızları Ece Semra Kökgül, Buse Cora’nın müdahillik talebini "doğrudan zarar görmedikleri" ileri sürerek bir sonraki duruşmayı 17 Ocak'a ertledi.
 
Kızların babalarından gördüğü işkenceyi yeterli bulmamış olacak ki davaya katılma taleplerini reddetti.
 
İstanbul’da evli olduğu erkekten ayrıldığı için Ayşegül Cora'yı defalarca katletmeye çalışan Hasan Cora’nın yargılandığı davanın ilk duruşması Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Hasan Cora’nın hazır bulunduğu duruşmaya Ayşegül Cora ve kızları Ece Semra Kökgül, Buse Cora, Ayşegül’ün kardeşleri, Yaşamak İstiyoruz İnsiyatifi, İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çok sayıda avukat katıldı. 
 
İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi'nden avukatların gözlemci olarak katıldığı duruşmaya, Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu da UYAP üzerinden katılma talebinde bulundu.
 
Sanık avukatı, Ayşegül Cora'nın davaya katılma talebini reddetmeyeceklerini ancak katılmak isteyen avukatların "doğrudan zarar görme ihtimali" bulunmadığı için talebin reddini istedi.
 
‘Şikayetçiyim cezaevinden çıkmasını istemiyorum’
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak söz alan Ayşegül, bir kez daha yaşadığı şiddeti anlattı. Sistematik bir şekilde şiddet gördüğünü ifade eden Ayşegül, "Sanıktan şikâyetçiyim. Cezaevinden çıkmasını istemiyorum. Kayınvalidem kızlarıma sanığın yarım bıraktığı işi tamamlayacağını söylüyor. Şikâyetçiyim, katılma talebim vardır" dedi.
 
‘Huzursuz ve sıkıntı dolu bir evde büyüdüm’
 
Ayşegül’ün ardından söz alan Ece, huzursuz ve sıkıntı dolu bir evde büyüdüğünü söyleyerek Hasan Cora'nın annesine ve kendilerine sistematik şiddet uyguladığını belitti. Ece, 18 yaşına girdikten sonra Hasan Cora’nın sürekli onun adına borç yaptığını, kendisine zorla resmi evrak imzalattığını kaydederken evlendikten sonra da eşinin ailesini rahat bırakmadığını dile getirdi. Hasan Cora’nın kendisini ateşli katletme girişiminde bulunarak yaraladığını da kaydeden Ece, Hasan Cora'dan şikâyetçi olduğunu vurguladı.
 
‘Evden çıkmamızı engelledi’
 
Buse de,  sürekli şiddete uğradıkları için hep kaygı içerisinde olduklarını belirterek, şunları söyledi: "Babam anneannemin evine geliyor, dedeme bıçak çekiyor. Arabalarını parçalıyor. Daha sonra dayımın evine gidip arabayı yakmaya çalışıyor, annem bu sırada dayımın evindeydi. Sonrasında ablam ve beni silah zoruyla eve kapattı, annemin artık gelmeyeceğini kendisine söylemiştik. Evin kapısını kilitledi, silah satın aldı. Kapının önüne bir yatak attı ve evden çıkmamızı engelledi." 
 
Ayşegül ve kızlarının beyanının ardından söz alan sanık Hasan Cora, ise beraatını talep etti
 
Baroların müdahillik talebi reddedildi
 
Baroların davaya müdahil olma talebini reddeden mahkeme heyeti yalnızca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın katılma talebini kabul etti.
 
Ece ve Buse’nin davaya katılma talebi reddedildi
 
Öte yandan mahkeme heyeti, sanık Hasan Cora tarafından sistematik şiddet gören, psikolojik bakıya maruz kalan, katledilmekle tehdit edilen, Ayşegül’ün katledilmesi korkusuyla yaşayan Ece ve Buse’nin davaya katılma talebini ise "doğrudan zarar görmedikleri" ileri sürerek reddetti. 
 
Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Hasan Cora'nın tutukluluk halinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 17 Ocak 2020 tarihine erteledi.