Nusaybin'de SMO'nun kaldığı alana yakın arazi boşaltıldı

  • 09:02 10 Kasım 2019
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin'de sınırı gören ve SMO’nun kaldığı iddia edilen Çadırkent’e yakın bir alanda bin dönümlük bir arazinin boşaltıldığı öğrenildi. Hazine arazisi olarak görünen bölgede ne yapılacağı ise henüz bilinmiyor.
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde Dâlâ (Akçatarla) Mahallesi'nde bulunan ve Suriye Milli Ordusu’na (SMO) bağlı grupların kaldığı iddia edilen Çadırkent’te 3 kilometreye yakın bölgedeki köylülerin ekim yaptığı arazilerin de içinde olduğu bin dönümlük arazinin Milli Emlak’tan gelen memurlar tarafından boşaltıldığı öğrenildi. Kampa 3 kilometre uzaklıkta bulunan bir alanda yapılan çalışmaya dair köylülere bilgi verilmezken yüzde 10'unun köylüye ait olduğu anlaşılan arazinin dışında kalan bölgenin hazine arazisi olduğu belirtildi. Kuzey ve Doğu Suriye'ye yapılan operasyonların başladığı hafta sınıra askeri sevkiyatın bu kamp üzerinden yapıldığı ve Qamışlo kentine atılan havanların da buradan atıldığını kaydeden köylüler, arazinin boşaltılmasının kendilerini tedirgin ettiğinin altını çizdi.
 
Sınıra sevkiyatlar kamp üzerinden yapılıyor
 
İlk kurulduğu zamanlarda Êzidîlerin kaldığı çadırkentte özyönetim sonrası askerler yerleşti. Askerlerin yerleşmesi ile kapma bir kilometre uzaklıktaki girişe polis noktası kuruldu. Sivil araçların girişlerine izin verilmeyen bölgede köylüler de farklı bir yoldan evlerine gitmek zorunda kalıyor.
 
'Köylü yeni bir kamp ya da askeri alan yapılmasına ihtimal veriyor'
 
Duruma ilişkin ajansımıza bilgi veren köyden bir yurttaş, "Bu arazi kampa 3 kilometre uzaklıkta bir tekstilin arka tarafında bulunuyor. Ama bu arazinin yarısı köylüler tarafından yıllardır ekiliyor. Milli Emlak’tan memurlar geldi arazi hakkında bilgi vermek için. Araziye ne yapılacağını bilmiyoruz ama orada artık ekim yapılmayacak denildi. Köylü hazine arazisi olduğu için bir hak talep edemiyor sadece ekili alandaki yüzde on için talep edebilir. Ancak onun da sonucunda bir şey çıkacağını düşünmüyoruz. Çatışmalar zamanında buradan bomba ve kurşun sesleri çok geliyordu. Biz araziye ne yapılacağını sorduğumuzda bize bir şey demediler. Ama köylüler karakol ya da var olan kampa yeni bir kamp yapılacağını tahmin ediyor" diye konuştu.