30’a yakın soruşturması var: Baskılara karşı mücadeleye devam edeceğim

  • 09:02 11 Kasım 2019
  • Güncel
 
MARDİN - Yıllardır içinde bulunduğu Kürt mücadelesinde üç kez tutuklanan ve onlarca soruşturma dosyası bulunan Ferha Akbulut, yaşanan baskılara karşı haklı buldukları yolda mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.
 
Bölgede uzun yıllardır uygulanan baskı politikalarının hedefinde bugün de Kürtler ve kadınlar var. Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Ferha Akbulut, yıllardır sürdürdüğü demokrasi mücadelesi nedeniyle defalarca gözaltına alındı, tutuklandı. Ferha, baskılar ve kirli politikalara rağmen kadınlar olarak bir an olsun yılmadıklarını ve doğru bildikleri yolda yürümeye devam ettiklerini söyledi.
 
'3 kez tutuklandım onlarca dosyam var'
 
Haklı bulduğu yolda yıllardır mücadele ettiğini ifade eden Ferha, "Ben yıllardır bu mücadelenin içindeyim. Bu süre boyunca üç kez tutuklandım. 2003, 2007 ve 2010'da farklı gerekçeler ile tutuklanıp cezaevine girdim. En sonunda bana örgüt üyeliğinden bir dosya hazırlayarak ceza istediler. Ama dosya düştü. Yüzlerce dosyamız vardı. Cezaevlerinde bile bize farklı farklı dosyalar hazırlıyorlardı. Şimdi 30'a yakın yargılandığım soruşturma dosyası var. Yıllardır devam eden bu süreçlerde her Kürt kadını gibi ben de fiziki ve psikolojik işkencelerden geçtim" dedi.
 
'Haklı bir yolda mücadele ediyoruz'
 
Bütün Kürtlerin baskı ve işkenceden geçtiğini belirten Ferha, "Çok şey gördük. Ama biz onların ne tutuklamalarından ne ceza istemelerinden ne de işkencelerinden korkmadık, şimdi de korkmuyoruz. Hiç bir şekilde de geri adım atmadık. Şimdi de 60 yaşındayım ama ne olursa olsun alanlardan bir adım geri atmıyorum. Benim mücadele ettiğim dava insanlık davasıdır. Ben bu davanın peşindeyim. Haklı bir yolda mücadele ediyorum. O kadar gencimiz her gün yaşamını yitiriyor. Kürtlere sadece ölüm ve tutuklamayı reva görüyorlar. Ama biz yılmayacağız. Ben zindanlardaki, dağlardaki evlatlarımın arkasındayım. Onlar her şeyi bizim için yapıyor. Bizler de sonuna kadar onların yanındayız" diye konuştu.
 
'Kimse bizim irademizi kıramaz'
 
Ferha son olarak, Kürtler üzerinde süren baskıların bir an önce son bulması gerektiğini dile getirerek, şöyle konuştu: "İki bacağım da sakat. Bazen çocuklarım ‘Hapse girersen kim sana bakacak’ diyor. Ancak kimse benim irademi kıramaz. Kanımın son damlasına kadar bu haklı yolda yürüyeceğim. Biz savaş ve kan istemiyoruz. Bugün Rojava'da yaşanan her şey ortada. Orada bir savaş var ve insanlar öldürülüyor. Bu savaşa, ölümlere bir son versinler. Orada annelerimiz elinde silahla toprağını savunuyor. Biz de burada irademizle savunmaya devam edeceğiz."