Cinsel istismar faili bir yıldır tutuksuz yargılanıyor!

  • 09:05 12 Kasım 2019
  • Hukuk
MARDİN - Kızıltepe'de bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakan fail A.K., mahkemenin ceza talebine rağmen bir yıldır tutuksuz yargılanıyor.
 
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 2017 yılında A.K. isimli erkeğin, yurtta kalan bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı öğrenildi. İstismar sonrası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan suç duyurusu ile bir yıl sonra başlayan soruşturmada sanık A.K., cezalandırılması talebine rağmen tutuksuz yargılanıyor.
 
Soruşturma bir yıl sonra başladı
 
2017 yılında Kızıltepe'de yaşanan olayda çocuğu tehdit ederek cinsel istismara maruz bırakan sanık A.K. hakkında yapılan suç duyurusunun ardından soruşturma başlatıldı. Soruşturmada Kızıltepe Asliye Mahkemesi’nin yetkisizlik kararı sonrası dosya Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Şikayetler sonrası 2019 yılında hazırlanan iddianamede sanık A.K.'nin "çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamasıyla yargılanmasına karar verilerek kamu davası açıldı.
 
Mahkeme sanığın cezalandırılmasını istedi
 
Hazırlandıktan sonra Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede şu ifadeler yer aldı: "Mağdur beyanları, şüpheli ifadesi ve Adli Tıp Raporu delileriyle cezalandırılması talep edilen şüphelinin olayı 2017 yılı içerisinde gerçekleştirdiği, bu nedenle bu suçlar kapsamında cezalandırılmasının talep edildiği..."
 
Fail cinsel istismar olayını reddederken, delilleri ve ifadeleri göz önünde bulunduran savcı, çocuğun "iftira" söylemlerine karşı samimi bir şekilde ifade verdiğine kanaat getirerek A.K.'nin cezalandırılmasını talep etti.
 
Sanık tutuksuz yargılanıyor
 
7 Kasım’da Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada sanık ve çocuğun ifadeleri alınmadan duruşma ertelenirken, delillere ve cezalandırma talebine rağmen sanığın bir yıldır tutuksuz yargılanması dikkat çekti.