Kongreya Star 25 Kasım etkinliklerini katledilen üç kadına atfetti

  • 11:38 13 Kasım 2019
  • Güncel
QAMIŞLO - Kongreya Star, yapılacak olan 25 Kasım etkinliklerini katledilen YPJ’li Amara Rênas, siyasetçi Hevrîn Xalef ve Aqîde Ana’ya atfetti. Kongreya Star Koordinasyonu, “Dünya çapında bizimle birlikte direnen tüm özgürlükçü kadınları, akademisyenleri, sanatçıları bu yılki 25 Kasım etkinliklerinde meydanları bu üç mücadeleci kadının rengiyle donatmaya çağırıyoruz” dedi.  
 
Kongreya Star Koordinasyonu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. “Tüm mücadeleci ve özgürlük arayışçısı kadınlara” diye başlayan açıklamasında Kongreya Star, bu yıl 25 Kasım-10 Aralık arasında yapacakları Kadına Yönelik Şiddetle Mü­cadele Günü etkinliklerini YPJ’li Amara Rênas, siyasetçi Hevrîn Xelef ve bombardımanda katledilen Aqîde Ana’ya atfetti. 
 
‘Umut kaynağı olmaya devam ediyorlar’
 
Açıklamada, 25 Kasım’ın sembolü olan Mirabel Kardeşler hatırlatıldı. “Diktatörlük Mirebal Kardeşleri baş düşmanı ilan etti ve onları komployla katletti” denilen açıklamada şunlar ifade edildi: 
 
“Onların direnişi ve ölümleri faşist diktatörlüğe karşı mücadeleyi yükseltti. Öldürülmelerinden 6 ay sonra halkın örgütlü gücü diktatörlüğe son verdi. Mirebal Kardeşler, bugün de tüm dünya kadınları için örgütlü egemen erkek şiddeti olan faşizmi ve diktatörlükleri örgütlü kadın gücüyle yeneceğimize dair en büyük umut kaynaklardan biri olmaya devam ediyorlar.” 
 
‘Kadınlar vahşi saldırılara örgütlü gücü ile direniyor’
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin uluslararası hegemon güçleri savaş arenasına dönüştürüldüğü belirtilen açıklamada, “Bölgedeki biz kadınların payına bu savaş arenasında şiddetin en örgütlü, ağır, vahşi ve yoğun biçimleri düşüyor. Kuzey ve Doğu Suriye’de, Türkiye devletinin 9 Ekim’de başlattığı işgal ve soykırım savaşında; yasaklanmış farklı kimyasal silahların kullanımından tutalım, işkenceye, örgütlü saldırılara ve tecavüzlere, zorla göç ettirilmeye ve katliamlara kadar özelde de kadınlar ve çocuklar çok yönlü şiddete maruz kaldılar, kalıyorlar. Tarihin tanık olduğu en büyük ekolojik, siyasi, sosyal, ekonomik, demografik ve kültürel kırımlardan biri bugün Kuzey-Doğu Suriye’de ve Rojava Kürdistan’ında yaşanıyor. Aslında karşı karşıya olduğumuz; Erdoğan diktatörlüğü ve onun çeteleri şahsında donanımlı, örgütlü ve sistematik erkek egemenliğinin şiddetidir. Şiddet, Rojava kadın devrimini teslim almada sürekli kullanılan bir araç olmaktadır. Kadınlar, Rojava ve Kuzey Suriye’ye yönelik bu vahşi saldırılara karşı örgütlü kadın gücüyle direniyor. Her alanda direnen kadınlar demokratik- özgür toplumun inşasına öncülük ediyorlar” denildi. 
 
Açıklamada devamla şunlar ifade edildi: 
 
“12 Ekim 2019 günü Suriye Gelecek Partisi'nin Genel Sekreteri Hevrîn Xelef yanındaki sekiz kişiyle birlikte infaz edildi, cenazesine işkence yapıldı. Kadın devriminin politik alandaki öncülerinden biri olan Hevrîn Xelef, DAİŞ’in başkent yapmak istediği Reqa’da kadınlar öncülüğünde halkların demokratik birliği ve onurlu barışı için mücadele ediyordu. Hevrîn Xelef şahsında Kürt Kadın Hareketinin öncülük ettiği yeni bir yaşam ve siyaset modeli olan eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık sistemi hedeflendi. 14 Ekim’de Dayê Aqîde Kadın Adalet Meclis Üyesi olarak işgalci güçlere karşı toprağını savunmak için canlı kalkan olarak Serêkaniyê’ye doğru yola çıktı. Türkiye devletinin savaş uçaklarının bombaladığı kervanda yaşamını yitirdi. Onun şahsında vurulan kadınların toprakla olan bağı, sevgisiydi. Dün olduğu gibi bugün de bu saldırılara karşı YPJ, DAİŞ’i de arkasına alan faşizme karşı görkemli bir direniş sergiliyor. YPJ savaşçısı Amara daha önce DAİŞ’i yenilgiye uğratan binlerce yoldaşının ardılıydı. 21 Ekim’de, AİŞ çetelerine karşı mücadele ederken yaşamını yitirdi. Kadın yüreğinin cesaretine yenilen çeteler onun cansız bedenine işkence yaptılar. Onun şahsına yapılan bu saldırı, kadının örgütlü özsavunma gücüneydi. YPJ’li Amara, Hevrîn Xelef ve Dayê Aqîde sistematik erkek şiddetine karşı mücadelenin yeni sembolleri oldular. 
 
‘Meydanları bu üç mücadeleci kadının rengiyle donatmaya çağırıyoruz’
 
Bu temelde Kongra Star olarak 25 Kasım-10 Aralık arasında yapılacak Kadına Yönelik Şiddetle Mü­cadele Günü etkinliklerini YPJ’li Amara, Hevrîn Xelef ve Dayê Aqîde’ye atfediyoruz. Tüm dünya kadınlarına da, bu yıl ki 25 Kasım etkinliklerini Mirabel Kardeşler'in mücadelesini güncelleyen bu üç cesur kadının anısına sahip çıkarak Erdoğan’ın ve tüm diktatörlüklerin saltanatı yıkılana kadar mücadeleyi büyütmeye çağırısı yapıyoruz. 25 Kasım’a anlamını kazandıran mücadeleci kadın örgütlerini, feminist hareketleri ve 9 Ekim’den itibaren dünya çapında bizimle birlikte direnen tüm özgürlükçü kadınları, akademisyenleri, sanatçıları bu yılki 25 Kasım etkinliklerinde meydanları bu üç mücadeleci kadının rengiyle donatmaya çağırıyoruz. Bütün mücadeleci ve özgürlük aşığı kadınları Mirabel Kardeşler'in ve Hevrînlerin direnişçi ruhuyla saygıyla selamlıyoruz.”