Til Temir’de saldırılar arttı: Halk göç etmeye başladı

  • 16:07 13 Kasım 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Asuri, Süryani, Kürt ve Arap ailelerin yoğunlukta yaşadığı Til Temir’e bağlı köylere saldırılar yoğunlaştı. SMO’nun saldırılarından kaynaklı sivil halk göç etmeye başladı. 
 
Günlerdir saldırı altında olan Qamişlo Kantonu’na bağlı Til Temir’de Türkiye’ye bağlı Suriye Milli Ordusu (SMO) ile Süryani Askeri Meclisi arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi. Süryanilerin yoğunlukta yaşadığı Til Temir’e bağlı Qasimiye, Rihaniye ve Reşidiye köylerinde saldırılar devam ederken, dün gece boyunca Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), tank, havan ve ağır silahlarla saldırı gerçekleştiği öğrenildi. 
 
Halk göç etmeye başladı
 
Qasimiye, Rihaniye ve Reşidiye köyleri yanı sıra Rimone Mezrası, Danyal Gego Mezrası, Yelda Mezrası, Tûma Mezrası ve Hebîb Qerezîan Mezrası’nda yapılan saldırılardan kaynaklı sivil halkın göç etmeye başladığı öğrenildi. 
 
Yine SMO’nun Til Temir’e bağlı Til Tewîlê köyünün çevresine obüs ve havan atışlarıyla saldırı yaptığı belirtildi. Saldırının yaşandığı köyde bine yakın Asuri, Süryani, Kürt ve Arap ailenin bulunduğu öğrenildi. 
 
Til Temir’in Azizîyê ve Dawudiyê köyleri ile İşa ve Gebro mezralarına da saldırı başlatıldı. Saldırılardan kaynaklı sivillerin yaşamlarından da endişe duyuluyor. 
 
Köy ve mezralarda saldırıların halen devam ettiği öğrenildi.