Tebqa, Reqa ve Minbic’de halk alanlarda

  • 19:51 13 Kasım 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Tebqa, Reqa ve Minbic’de  halk, Türkiye’nin saldırılarına karşı alanlara çıkarak saldırıları protesto etti. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin Tabqa, Reqa ve Minbic kentlerinde de halk alanlara çıkarak Türkiye ve ona bağlı grupların saldırılarını kınadı. Halk, direnişi sahipleneceklerinin altını çizdi
 
Tebqa
 
Tebqa’nın Senî mahallesinde bir araya gelen binlerce kişi, Türkiye’nin saldırılarına tepki içerikli pankartlar ile yürüyüşe geçti. Donald Trump ve Tayyip Erdoğan görüşmesine tepki gösteren halkın yürüyüşü, Kültür ve Sanat Merkezi önünde ise mitinge dönüştü.
 
Saygı duruşu ile başlayan mitingde bir konuşma yapan Tebqa Yasama Meclisi Eşbaşkan Yardımcısı Huda Ilêwan, Kuzey ve Doğu Suriye halklarının Türkiye ve ona bağlı Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) saldırılarını kabul etmediğini ve buna karşı direnişlerini sürdürdüğünü vurguladı.
 
Suriye Gelecek Partisi Tabqa Örgütü yöneticisi Musena Abdulkerîm de Türkiye’nin saldırılar ile DAİŞ’i yeniden canlandırdığını belirtti. 
 
Eylem sloganlar eşliğinde sona erdi.
 
Reqa
 
Reqa’da da binlerce kişi İtfaiye kavşağında bir araya geldi. Kitle, üzerinde “Erdoğan DAİŞ’in halifesidir”, “Direnişimiz sürecek” yazılı pankartlar ve direnişte yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile yürüyüşe geçti.
 
Kentin ana caddeleri boyunca devam eden yürüyüş, Şehit Aileleri Meclisi binası önünde mitinge dönüştü. Saygı duruşu ile başlayan mitingde Suriye Gelecek Partisi adına Abullah Şelebî, Reqa Halk Belediyesi adına Ehmed Xelîl ve Kadın Yönetimi 
adına Meryem Ibo birer konuşma yaptı.
 
Donald Trump - Tayyip Erdoğan görüşmesine tepki gösteren konuşmacılar, görüşmeyi Suriye halklarına dönük komploların devamı olarak nitelendirdi. Konuşmacılar, Donal Trump’ın Tayyip Erdoğan ile görüşerek Kuzey ve Doğu Suriye’deki katliamlara ortak olduğunu vurguladı.
 
Minbic
 
Minbic’in El-Mîzan Kavşağı’nda bir araya gelen binlerce kişi buradan yürüyüşe başladı. El-Meseb Kavşağı’nda mitinge dönüşen yürüyüşte çok sayıda pankart açıldı.
 
Mitingde Suriye Gelecek Partisi adına Îmad Mûsa konuşma yaptı. Türkiye’nin saldırılarını “işgal” olarak değerlendiren Îmad, uluslararası hiçbir komployu kabul etmeyeceklerinin altını çizdi. 
 
Minbic Yasama Meclisi üyesi Cuma Heyder da saldırılar son bulana kadar direneceklerini vurguladı.
 
Minbic Kadın Meclisi adına konuşan Newşiya Xelîl ise Kürt halkını hedef alan tüm komploları kınadı. Newşiya, “Hiç kimse ülkemizin geleceğini bizden habersiz tayin etme hakkına sahip değildir. Kadınlar olarak geleceğimizi tehlikeye sokan her türlü anlaşmanın karşısında duracağız” dedi. 
 
Eylem sloganlarla sona erdi.