Tamir ustası Nesibe Curgan ‘erkek düzen’e meydan okuyor

  • 09:03 14 Kasım 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Elektrik ve elektronik cihazların tamiratını öğrenen ve mesleğinde ustalaşan Nesibe Curgan, “Tamir erkeğin işidir” algısını kırdı. “Kadın her işi yapıyor tamir mi yapamayacak” diyen Nesibe’nin hedefi ise dükkanını büyütmek. 
 
“Erkek işi” olarak kabul edilip, cinsiyetçi kalıplara sokulmaya çalışılan birçok mesleği artık kadınlar da yapıyor. Van’da tamir ustası olan Nesibe Curgan (36) “erkek düzen”e meydan okuyan kadınlardan biri. 10 yıl önce eşinin yanında çıraklık yaparak işe başlayan Nesibe, artık işinin ustası oldu. Dere Mahallesi’nde “Usta Nesibe” ismiyle dükkan açan Nesibe, elektrik ve elektronik malzemeleri tamir ediyor. Ayrıca ikinci el bozuk beyaz eşya alarak dükkanda tamir edip satışa sunuyor. 
 
‘Kadınlar çalışamaz’ sözü bayatladı’ 
 
Artık “kadınlar çalışamaz” sözünün bayatladığını ifade eden Nesibe, işe nasıl başladığını ve aldığı ilk tepkileri şöyle anlatıyor: “Sürekli eşimin eline bakarak tamiri ve hangi malzemenin nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmeye başladım. ‘Neden çalışmayayım’ diye sordum kendime. Kadın isterse her işi yapabilir, kadın ve erkek eşittir. ‘Bu iş erkeğin mesleğidir’ algısı çok yanlış. Mahalleden tamir için gelenler, benim tamir edeceğimi duyduklarında çok şaşırıyorlardı.  Bir erkek kapıya geldi soba tamiri için ‘ustayı çağırın’ dedi. Ben de kendisine ‘usta benim’ dedim fakat inanmadı ve sobasını da benim tamir etmem için güvenip bırakmadı. ‘Kadından tamir ustası mı olur’ deyince, ‘Sobayı bırakın tamir edeyim bozulursa geri getirin ya da parasını geri vereceğim’ dedim ve tamir ettirdim. Hiç geri gelmedi. İnsanların şaşırmasının sebebi önyargılardır.” 
 
‘Eşim yapamadıklarını bana soruyor’ 
 
Mahallelinin artık güvenle malzemelerini getirdiğini ancak bu güveni kazanmanın zor olduğunu belirten Nesibe, “Zor oldu ama ‘yalnız erkekten elektronik malzeme tamircisi olur’ algısını kırdım. Günde 6 soba gelirse hevesle ve hemen tamir ederim. Benim tamir edebildiğim malzemelerin bazılarını eşim tamir edemiyor ve beni arayıp tamir işlemlerini soruyor” diye ifade ediyor. 
 
‘Kadın her işi yapıyor tamircilik mi yapamayacak?’
 
Kadınların evde çocuk baktığını, ev temizliği, yemek, ekmek pişirme ve diğer her türlü işe koştuğunu söyleyen Nesibe, “Kadınlar bu kadar işi yapabiliyor tamir mi yapamayacak” diye soruyor. Kadınların her türlü işin üstesinden geleceğinin altını çizen Nesibe, hedefinin dükkanını büyütmek olduğunu ifade ederek, “Kadın kendini eve kapatmamalı. Kimse bu zamanda ‘kadın çalışamaz ayıptır’ diyemez. Yerleşik yargıları kadınlar hep birlikte yıkacak” diyor.