Özalp'ta Kadın Kültür Evi açılıyor

  • 10:34 15 Kasım 2019
  • Güncel
VAN - Özalp Belediyesi ilçe merkezinde kadına yönelik birçok alanda etkinliklerin yapılacağı Kadın Kültür Evi projesini hayata geçiriyor. Son hazırlıkları tamamlanan Kültür Evi’nin bu ay içerisinde hizmete girmesi bekleniliyor. 
 
Van’da Özalp Belediyesi ilçeye bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nde Kadın Kültür Evi açıyor. Kiralanan binanın restorasyon ve dönüşüm çalışmaları devam ederken, diğer hazırlıkları tamamlanan ve bünyesinde kadın dinlenme alanı, kütüphane ve okuma odası ile dengbêj odasının olacağı; çeşitli alanlardaki atölye ve kurslar ile kadına dönük eğitsel ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı Kültür Evi’nin kasım ayı içerisinde hizmete girmesi planlanıyor.
 
‘Kadını sosyal ve kültürel çalışmalara katmaya çalışacağız’
 
Projeye ilişkin konuşan Belediye Eşbaşkanı Dilan Örenci kadına dönük süren çalışmaların yanı sıra hayata geçirecekleri Kadın Kültür Evi projesi ile eve hapsedilmiş kadınları sosyal ve kültürel süreçlere katmaya çalışacaklarını belirtti. Dilan, “İlçede kadınların dinlenebilecekleri ya da üretebilecekleri alanlar olmadığı için yaptığımız fizibilite çalışmasının ardından böylesi bir projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Kültür Evi’nde çeşitli kurslar, kütüphane, kadın öğrencilerin ders çalışabileceği, film ve tiyatro gösterimleri gibi etkinlikler olacak” dedi. Dilan, proje ile ilgili gerekli yazışma ve başvuruları yaptıklarını ve bu ay içerisinde kadınları davet ederek açılışını gerçekleştireceklerini kaydetti.
 
‘Kadınların talebi doğrultusunda projeyi hayata geçiriyoruz’
 
Kadın Politikaları Müdürlüğü çalışanlarından Neslihan Şedal ise, kadınların talepleri doğrultusunda söz konusu çalışmayı hayata geçireceklerini söyledi. Neslihan, “Yaptığımız saha çalışmasının ardından kadınların yaşadığı sorun ve sıkıntıları dinledik. Bu talepler doğrultusunda kadınlara hizmet edecek bir alanının ilçeye kazandırılması kararını aldık. Bu ay içerisinde Kültür Evi’ni açmayı düşünüyoruz. Kültürel, sosyal birçok konuda kadınların ihtiyaçlarına cevap olabilecek bir yer olacaktır" ifadelerini kullandı.